Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin

12 maja obchodzimy ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin, który ma za zadanie zwrócić szczególną uwagę na wpływ roślin na życie i zdrowie człowieka. Rośliny produkują 98% tlenu. Są najistotniejszym ogniwem w walce z ubóstwem i głodem na świecie, gdyż stanowią 80% żywności.

Zdrowie roślin przekłada się na jakość i bezpieczeństwo produktów spożywczych. Choroby i szkodniki, czyli tak zwane agrofagi roślin, potrafią znacznie zmniejszyć plony w produkcji rolnej i ograniczyć różnorodność biologiczną. Powszechny w dzisiejszych czasach międzynarodowy handel przyczynia się do przemieszczania agrofagów, które są w stanie aklimatyzować się do nowych warunków klimatycznych i atakować kolejne rodzaje i gatunki roślin. Agrofagi odpowiadają za obniżanie plonu i jakości płodów rolnych i za straty handlowe w obrocie.

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin ma na celu podniesienie świadomości na temat tego, jak ważna jest ochrona roślin, która przyczynia się do ograniczenia rozprzestrzeniania agrofagów roślin na świecie, a co za tym idzie – do rozwoju rolnictwa, walki z niedożywieniem na świecie oraz ochrony naturalnych ekosystemów.

Nad zdrowiem roślin czuwa PIORiN – Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Jako urzędowa służba jest odpowiedzialna za nadzór nad zdrowiem, produkcją, magazynowaniem i przemieszczaniem roślin, nadzór nad wprowadzaniem do obrotu i stosowaniem środków ochrony roślin oraz nadzór nad wytwarzaniem, oceną, obrotem i stosowaniem materiału siewnego (źródło: www.piorin.gov.pl). Inspekcja prowadzi czynności kontrolne m.in. w miejscach produkcji, obrotu, magazynowania roślin, produktów roślinnych oraz przedmiotów. Dużą rolę odgrywa również działalność edukacyjna Inspekcji, której odbiorcami się producenci, dystrybutorzy z branży rolniczej i ogrodniczej, a także studenci i uczniowie szkół i przedszkoli. Szczególnie istotne jest wskazanie dzieciom i młodzieży jak mogą przyczynić się do ochrony zdrowia roślin, a co za tym idzie – zdrowia i życia człowieka.

My też możemy przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i zdrowia roślin, między innymi korzystając z poniższych zasad:
- stosować tylko certyfikowany materiał siewny i rośliny do sadzenia o wiadomym pochodzeniu,
- nie przywozić z zagranicy obcych gatunków roślin, które nie posiadają dokumentu potwierdzającego ich bezpieczeństwo fitosanitarne (świadectwa fitosanitarnego lub paszportu roślin),
- świadomie stosować środki ochrony roślin w uprawach zarówno wielkopowierzchniowych, jak i amatorskich,
- wykorzystywać w uprawie roślin owady pożyteczne, mikroorganizmy.

Chroniąc rośliny, chronisz życie.

Więcej o:
dzień zdrowia roślin dzień roślin obchody
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE