Uczniowie II LO w Radomsku oraz młodzież, która przyjechała z rewizytą do Polski z Brochon we Francji w czwartek 23 kwietnia podsumowali projekt edukacyjny IV wymiany polsko-francuskiej pn. „Spektakl rozmaitości”.
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku oraz młodzież, która przyjechała z rewizytą do Polski z Brochon we Francji w czwartek 23 kwietnia podsumowali projekt edukacyjny IV wymiany polsko-francuskiej pn. „Spektakl rozmaitości”.
Projekt wymiany zakładał wspólne poznawanie miasta Radomska, okolic oraz wybranych miejsc Polski, jak Warszawa, Kraków, Wieliczka czy Przedbórz, a także poznanie zwyczajów i tradycji polskich.
Młodzież realizując projekt pracowała w grupach tematycznych, w ramach których mieli do wykonania określone zadania, takie jak: stworzenie prezentacji scenicznej, multimedialnej, opracowanie gazetki oraz wykonanie torebek na prezent dla rodzin polskich i francuskich.
Goście z Francji oprócz zwiedzania kilku miast uczestniczyli w grze miejskiej, zajęciach z języka polskiego, a także dowiedzieli się, jak wygląda codzienne życie w polskiej rodzinie.
- Młodzież była otwarta na nowe doświadczenia, gotowa do współpracy i pracy nad projektem. To pozwoliło złamać pewne stereotypy, które zarówno Francuzi, jak i Polacy mieli. Otwarcie na inne kultury sprawiło, że wszyscy jesteśmy bogatsi o różne doświadczenia – mówiła podczas podsumowania Anna Smendowska, nauczyciel języka francuskiego.
Opiekunami projektu od strony polskiej były: Anna Smendowska – nauczyciel j. francuskiego, Natalia Król – nauczyciel j. angielskiego i Anna Klimczak-Lizak nauczyciel j. polskiego. Stronę francuską reprezentowały panie: Marion Barthes, Ariane Viollot i Virginie Baruet. Mocno zaangażowana w projekt była także Iga Borowiecka-Grzywacz odpowiedzialna za stronę plastyczną projektu.
Podczas podsumowania młodzież zaprezentowała efekty swojej tygodniowej pracy, m.in. prezentację multimedialną o pobycie gości z Francji w Polsce, piosenkę polską przygotowaną przez młodzież z Brochon a także krótkie scenki dialogowe.
Ponadto w ramach IV edycji projektu zorganizowano dwa konkursy. Pierwszy z nich to skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu radomszczańskiego konkurs na ilustrowana bajkę lub komiks z okazji 320. Rocznicy śmierci wybitnego francuskiego bajkopisarza Jeana de La Fontaine’a. Drugi to konkurs recytatorski przeznaczony dla uczniów klas pierwszych i drugich II LO.
W konkursie na ilustrowaną bajkę lub komiks na temat „Burgundzki ślimak i tatrzański oscypek” lub „Toruński piernik i burgundzkie winogrona” wyłoniono laureatów:
W kategorii szkoła podstawowa na ilustrowaną bajkę:
- I miejsce zdobyła Natalia Starczyk kl. V z ZSG nr 5 w Radomsku
- II miejsce zajęła Faustyna Czapla z kl. V b z PSP w Kamieńsku
Uczniowie wyróżnieni:
- Mateusz Biegański kl. IV i Michał Piechorowski kl. V z Pogotowia lekcyjnego przy MOPS w Radomsku
Za komiks:
- I miejsce otrzymała Paulina Ślęzak Pogotowia lekcyjnego przy MOPS w Radomsku
Uczniowie wyróżnieni:
- Oliwia Wojtala i Matylda Kornacka kl. V a z PSP nr 7 w Radomsku
W kategorii gimnazjum na ilustrowaną bajkę:
- I miejsce zajęły Dominika Kmiecik i Oliwia Łysik z PG w Dobryszycach
- II miejsce zdobyły Sara Bojarska i Patrycja Miara PG nr 2 w Radomsku
Uczniowie wyróżnieni:
- Patrycja Rybak i Anna Herczyk z PG z Radziechowic Drugich
Za komiks:
- I miejsce zajęły Paulina Flaszka i Dominika Kwaśniewska z PG z Dobryszyc
- III miejsce zdobyły Kinga Proszowska i Adrianna Franczyk z PG nr 3 w Radomsku
Uczniowie wyróżnieni:
- Olga Mazur i Julia Lasoń z PG nr 3 w Radomsku
W konkursie recytatorskim w kat. polskojęzycznej I miejsce zdobyła Angelika Pieśniewska, II miejsce wywalczyła Paulina Lizińczyk, a II Marta Zyberyng.
Wyróżnienia otrzymali: Żaneta Dymus oraz Mateusz Kowalik.
W kat. francuskojęzycznej I miejsce przypadło Annie Szewców, II Ewie Matyszczyk, a II zdobyła Ewelina Trzeciak.
Wyróżnienie otrzymała Karolina Zbroja.
W Turnieju Teatr Jednego Aktora wyróżnienie zdobył Dominik Waloch.