Uczniowie ZSDIOŚ w Radomsku - Karolina Piechórowska oraz Dominik Falana pod opieką pani Joanny Ferenc - szkolnego koordynatora projektu, uczestniczyli w międzynarodowej wymianie młodzieży w Hiszpanii.
Uczniowie ZSDIOŚ w Radomsku - Karolina Piechórowska oraz Dominik Falana pod opieką pani Joanny Ferenc - szkolnego koordynatora projektu, uczestniczyli w międzynarodowej wymianie młodzieży w Hiszpanii. Wycieczka była nagrodą za zajęcie II miejsca w drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier”.
Szkolne delegacje z Polski, Rumunii i Hiszpanii spotkały się w Murcji (Hiszpania) w celu wymiany doświadczeń związanych z realizacją w swoich szkołach europejskiego projektu leśnego. Kierownikiem polskiej delegacji była pani Magdalena Noszczyk z Polskiej Zielonej Sieci.
Uroczyste powitanie uczestników wymiany odbyło się w centrum Murcji, podczas festiwalu filmowego o lasach świata. Uczniowie mieli okazję podzielić się doświadczeniami w dziedzinie ekologii, wspólnie obejrzeć wystawę projektu leśnego oraz poznać najcenniejsze zabytki w mieście.
Młodzież miała również możliwość zapoznania się z obyczajami, tradycją i kulturą Hiszpanii. Uczestniczyła między innymi w warsztatach etnograficznych z wyplatania sizalu oraz zajęciach w muzeum i gospodarstwie ekologicznym. Uczestnicy wymiany odwiedzili Centrum Edukacji El Valle - de Murcia i Arboretum del Valle, gdzie znajdują się unikatowe gatunki drzew i krzewów z różnych stron świata. Zwiedzanie rezerwatu Las Salinas w San Pedro del Pinatar, umożliwiło obserwację ptactwa śródziemnomorskiego np. stad flamingów.
Odbyły się również w zajęcia z przewodnikiem w Parku Bateria de Las Cenizas. Miejsce to bogate pod względem różnorodności biologicznej pozwoliło uczniom poznać specyfikę lasu śródziemnomorskiego. Młodzież zapoznała się z budową geologiczną regionu oraz sposobami gospodarczego wykorzystania zasobów naturalnych.
Uczniowie odbyli także niezwykłą podróż wzdłuż pięknego wybrzeża Morza Śródziemnego. W miejscowości Cabo de Palos poznali tradycyjne potrawy kuchni śródziemnomorskiej.
Celem wymiany międzynarodowej w Hiszpanii była promocja współpracy wśród młodzieży realizującej projekt edukacyjny, wspólna edukacja w zakresie zrównoważonej konsumpcji i odpowiedzialnej gospodarki zasobami leśnymi.
Każdy dzień wymiany był pełen nowych, niezapomnianych wrażeń i doświadczeń. Uczniowie Drzewniaka mieli okazję do nawiązywania międzynarodowych przyjaźni podczas wspólnych zajęć, posiłków i wycieczek.