Miasto Radomsko dopłaci do wymiany kopciuchów

Miasto Radomsko dopłaci do wymiany kopciuchów

Przedstawiciele miejskich radnych i prezydent Radomska, wypracowali porozumienie w sprawie kształtu uchwały dotyczącej dopłat do wymiany źródeł ciepła. W ciągu trzech lat miasto dofinansuje wymianę około pięciuset kopciuchów. Spotkanie odbyło się 21 kwietnia w Urzędzie Miasta w Radomsku. Uczestniczyli w nim także członkowie Radomszczańskiego Alarmu Smogowego i Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami. Do projektu regulaminu wprowadzono sugestie zgłoszone podczas poprzedniego spotkania.

Wprowadzono zapisy, które jasno stanowią, że miejskie dofinansowanie będzie można łączyć z dofinansowaniem z innych programów np.: programu „Czyste powietrze”. Dzięki temu, osoby o niskich dochodach uzyskają wsparcie do 100% kosztów. Urząd Miasta będzie Radomska będzie informował o możliwości łączenia programów oraz pomagał w przygotowaniu wniosków.

Z uchwały zostanie usunięty zapis dający możliwość w przypadkach uzasadnionych ekonomiczne, dofinansować montaż pieca na ekogroszek w domach, gdzie w ulicy jest gazociąg.

Został wprowadzony nowy rodzaj beneficjenta: osoby prawne oraz wspólnoty mieszkaniowe co poszerzy grono potencjalnych beneficjentów;

Ustalono, że gdyby nie było wystarczającej ilości chętnych do skorzystania z dopłat, uchwała zostanie zmieniona (kwoty dofinansowań zostaną zwiększone). Warto jednak podkreślać że Urząd posiada dane z których wynika, że chętnych będzie znacznie więcej niż dotacje, które możemy przyznać.

Uchwała ma trafić pod obrady Rady Miejskiej w radomsku, jeszcze w kwietniu i jeśli zostanie przyjęta, nabór wniosków ruszy już na przełomie maja i czerwca.

-Stoimy na stanowisku, że kształt uchwały po wprowadzeniu zmian i doprecyzowaniu zapisów spełnia oczekiwania Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, które złożyliśmy w formie wniosku na Komisji Gospodarki Komunalnej i w praktyce przełoży się na osiągniecie optymalnego efektu ekologicznego – mówi Łukasz Więcek, radny KO.

Osoby o wyższych dochodach, które nie kwalifikują się do rządowego programu „Czyste powietrze” otrzymają wsparcie z Miasta do 60% kosztów wymiany ale nie więcej niż:

1) 8000,00 zł – pompy ciepła (OZE);

2) 6000,00 zł – instalacja kotłowni gazowej;

3) 6000,00 zł – dla kotła na biomasę (pelet);

4) 6000,00 zł – dla kotła olejowego;

5) 6000,00 zł – instalacja węzła sieci ciepłowniczej;

6) 4500,00 zł  – dla kotła węglowego;

7) 4500,00 zł – wymiana kotła gazowego;

8) 4500,00 zł – ogrzewanie elektryczne (z wyłączeniem pompy ciepła).

Osoby o niskich dochodach dzięki możliwości połączenia dofinansowań otrzymają wsparcie do 100% kosztów. Czyli otrzymają wsparcie z Miasta w kwotach zaprezentowanych powyżej plus wsparcie z programu „Czyste powietrze”.

Więcej o:
smog smog w radomsku wymiana pieców czyste powietrze
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE