Miasto pomoże szpitalowi, ale nie bezinteresownie

Dziś (16 marca) w urzędzie miasta podpisano porozumienie intencyjne w sprawie pomocy finansowej dla szpitala powiatowego. Dokument jest skutkiem wypracowanego kompromisu władz miasta, powiatu oraz dyrekcji szpitala.

Dziś (16 marca) w urzędzie miasta podpisano porozumienie intencyjne w sprawie pomocy finansowej dla szpitala powiatowego. Dokument jest skutkiem wypracowanego kompromisu władz miasta, powiatu oraz dyrekcji szpitala.



Dzięki uzyskanemu porozumieniu Szpital Powiatowy w Radomsku może liczyć, m.in. na rozłożenie na raty należności podatkowych, częściowe umorzenie i zmianę stawek w przyszłości. W zamian powiat dofinansuje przebudowę systemu drogowego ulic Sierakowskiego, Warszyca i Reymonta. Podpisany przez przedstawicieli miasta i powiatu oraz dyrektora szpitala dokument zawiera 6 punktów:

1. Powiat oraz szpital deklarują pełną współpracę z Prezydentem Miasta Radomska i pracownikami urzędu miasta w zakresie ustalenia właściwych wysokości należności podatkowych.

2. W związku z okolicznością, iż zobowiązania podatkowe szpitala za lata 2012-2014 są znaczne i ich uregulowanie może wywierać negatywny wpływ na jakość usług medycznych świadczonych również na rzecz mieszkańców Radomska Prezydent Miasta Radomska oświadcza, iż w razie spełnienia ustawowych przesłanek podejmie działanie w kierunku umorzenia 50 proc. zaległości szpitala z tytułu podatku od nieruchomości od budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz rozłożenia pozostałej należności na 18 rat płatnych co miesiąc, począwszy od lipca 2015 roku.

3. Prezydent Miasta Radomska oświadcza, iż po spłaceniu należności rozłożonej na raty, o której mowa wyżej, w razie spełnienia ustawowych przesłanek ku temu, po wpłynięciu stosownego wniosku podejmie działania w kierunku umorzenia opłaty prolongacyjnej dotyczącej tej należności.

4. W związku z istnieniem wspólnego interesu powiatu i miasta w realizowaniu miejskiej inwestycji pn. „Rozbudowa układu drogowego ulic Warszyca, Sierakowskiego i Reymonta w Radomsku w rejonie wiaduktu kolejowego wraz z rozbudową łącznika tych ulic” starosta radomszczański zobowiązuje się wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą do Rady Powiatu Radomszczańskiego w sprawie wsparcia miasta dotacją na ten cel w wysokości 300 tys. złotych.

5. Prezydent Miasta Radomska oświadcza, iż w razie spełnienia ustawowych przesłanek podejmie działania w celu ograniczenia obciążeń szpitala w roku 2015 z tytułu podatku od nieruchomości w tym podatku od nieruchomości od budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, aby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie szpitala dla dobra mieszkańców Radomska w sytuacji, gdy podatek uiszczony przez szpital z wyżej wymienionych tytułów osiągnie w roku 2015 poziom 250 tys. złotych.

6. Prezydent Miasta Radomska mając na uwadze to, iż wysokość podatku od nieruchomości od budowli, także w przyszłości, może negatywnie wpływać na jakość usług medycznych świadczonych również na rzecz mieszkańców Radomska oświadcza, iż wystąpi do Rady Miejskiej w Radomsku z inicjatywą uchwałodawczą w sprawie zmniejszenia stawki procentowej podatku od nieruchomości od budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez podmioty świadczące usługi zdrowotne do 0,2 proc. (obecnie stawka wynosi 2 proc.)

Wszystkie strony zgodnie stwierdziły, że zawarte w porozumieniu rozwiązania są najlepszymi, jakie udało się wynegocjować. Przedstawiciele powiatu wraz z władzami miasta dyskutowali nad porozumieniem podczas dwóch spotkań. Punktami najbardziej newralgicznymi były kwoty umorzenia podatku oraz wysokości kwot przyszłych zobowiązań finansowych.

- Dyskutowaliśmy nad wysokością zobowiązania, które zostanie umorzone zarówno za okres 2012-2014, jak również nad przyszłymi zobowiązaniami, czyli nad stawką zobowiązania, która będzie wynosiła już w roku 2015. Mówię tu o podatku od budowli – wskazuje starosta Andrzej Plutecki - Stawka w tych naliczeniach kształtowała się na wysokości 2 proc., a w wyniku podpisania porozumienia zostanie obniżona do 0,2 proc. – dodaje.

Z wynegocjowanych rozwiązań zadowolony jest także dyrektor szpitala Radosław Pigoń, ale podkreśla, że sytuacja finansowa szpitala nadal pozostaje trudna.

- Podkreślałem to wielokrotnie, że sytuacja szpitala była zła, jest zła i przez jakiś czas jeszcze będzie zła, z uwagi na olbrzymie zaległości finansowe w latach ubiegłych. W tej chwili w miarę możliwości je spłacamy – zaznacza dyrektor Pigoń.  - Trzeba sobie uświadomić, że 2 proc. podatku od nieruchomości jest być może możliwą do akceptacji stawką dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Szpital powiatowy, publiczny szpital jest instytucją, która nie może zarobkować. W związku z tym należność, która tak urosła jest wynikiem drastycznie wysokiej, niemożliwej do akceptacji społecznej stawki w wysokości 2 proc. Dodam tylko, że szpital jest jedynym w Radomsku podmiotem medycznym, który taki  podatek od budowli w ogóle płaci – dodaje.

Jak podkreśla dyrektor szpitala dzięki podpisaniu porozumienia szpital będzie mógł kwotę 350 tys.  złotych spłacić w 18 ratach poczynając od lipca. Jest to niecałe 20 tys. miesięcznie dodatkowych opłat na rzecz budżetu miasta.

Autor: Karolina Turowska Tygodnik Między Stronami

Więcej o:
szpital zaległy podatek starostwo urząd miasta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE