Miasto podsumowało rok w gospodarce i biznesie

Miasto podsumowało rok w gospodarce i biznesie Fot. Urząd Miasta

Początek roku to zwykle czas podsumowania działań, które przeprowadzono w minionym roku. Można śmiało powiedzieć, że miniony rok był przełomowy pod względem sprzedaży gruntów pod nowe inwestycje oraz ilości wydanych zezwoleń na działalność w Strefie. To także udany rok współpracy z lokalnym biznesem oraz rozwój projektów promujących markę Radomska w kraju i na świecie.

Poniżej zamieszczamy podsumowanie roku 2017 sporządzone przez pracowników magistratu.

Miasto Radomsko nagrodzone w Cannes
W lutym 2017 roku Miasto Radomsko znalazło się na pierwszym miejscu w rankingu Financial Times, dotyczącym najbardziej efektywnych kosztowo miast. Natomiast 14 marca 2017 roku Prezydent Miasta Radomsko Jarosław Ferenc odebrał w Cannes we Francji nagrody w rankingu „Polskich Miast Przyszłości 2017/18”, które przyznała Radomsku redakcja magazynu fDi. Wręczenie wyróżnień odbyło się podczas uroczystej gali towarzyszącej największym w Europie targom inwestycyjnym MIPIM. Real Estate Expo.

W rankingu Polskie Miasta Przyszłości 2017/18, opracowanym przez fDi Intelligence oceniano miasta w pięciu kategoriach: potencjał ekonomiczny, kapitał ludzki i jakość życia, efektywność kosztowa, komunikacja oraz atrakcyjność dla biznesu. Badaniu poddanych zostało pięćdziesiąt jednostek samorządu terytorialnego z całego kraju.

Radomsko zostało docenione:
- jako najlepsze miasto w kategorii małych miast (do 100 000) w kategorii efektywności kosztowej / optymalne miejsce inwestowania,
- jako najlepsze miasto w Polsce w kategorii efektywności kosztowej / optymalne miejsce inwestowania,
- wśród 15 najbardziej obiecujących miast w Polsce.

Dalszy rozwój projektu RADOMSKO MEBLUJE
- udział w Międzynarodowych Targach Poznańskich „Meble Polska” - W 2017 roku stoisko Radomsko Mebluje było wyjątkowo atrakcyjne i umiejscowione w centrum hali wystawienniczej. Na 560 metrach kwadratowych wystawiło się 11 radomszczańskich firm meblarskich. Firmy wraz z urzędem miasta dołożyły starań, aby wspólne stoisko przyciągnęło uwagę gości odwiedzających tegoroczną edycję imprezy. Nasi wystawcy podczas tegorocznej edycji zaprezentowali meble kuchenne, do salonu, jadalni, hotelowe, restauracyjne i oczywiście stylizowane, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Udział w targach „Meble Polska 2017” można zaliczyć do udanych. Radomszczańscy producenci jeszcze mocniej zaznaczyli swoją obecność na rynku, ugruntowując tym samym swoją markę. Z inicjatywy przedsiębiorców zrealizowany został film promujący wspólny udział w Targach pod szyldem Radomsko Mebluje.

- uczestnictwo w Mixerze Regionalnym - na stoisku Radomsko Mebluje można było  zapoznać się z najnowszymi kolekcjami firm meblarskich z Radomska. Doskonałą okazją do poznania ich jakości, była wystawa firmy MEBLOMAX, której produkty cieszą się uznaniem oraz podbijają polski i zagraniczny rynek mebli. Ponadto specjalnie dla najmłodszych gości przygotowany został konkurs plastyczny. Zadaniem dzieci było narysowanie pokoju marzeń. Milusińskim biorącym udział w konkursie zapewnione zostało wygodne miejsce do rysowania i wszelkie materiały do wykonania pracy oraz upominek – niespodziankę. Nagrodą w konkursie był bon o wartości 750 zł na zakup mebli w salonie firmowym fundatora – firmy MEBLOMAX. Nagrodę główną jury przyznało 8-letniej Aleksandrze Wróblewskiej z Łodzi.

- promocja zawodu stolarza i technika technologii drewna - Po raz pierwszy podjęliśmy temat promocji zawodu stolarza i technika technologii drewna w naszym regionie. W tym celu wraz z dyrekcją Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska oraz z Cechem Rzemieślników i Przedsiębiorców zrealizowaliśmy film, do udziału w którym zaprosiliśmy Tomasza Wiktorskiego - Menadżera Programu Polskie Meble z Polskiego Funduszu Rozwoju. Film oprócz zamieszczenia na kanale Youtube miasta został rozesłany poprzez system LIBRUS do rodziców i uczniów klas trzecich szkół gimnazjalnych.
W roku szkolnym 2017/2018 w Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku, naukę w zawodzie stolarza rozpoczęło 25 osób. Arkana sztuki zawodu technik technologii drewna poznawać zaczyna 12 uczniów. Dla porównania, w poprzednim roku szkolnym (2016/2017), naukę w ZSDiOŚ w zawodach stolarz i technik technologii drewna rozpoczęło odpowiednio 14 i 9 osób.

- szkolenia dla przedsiębiorców branży meblarskiej - bezpłatne szkolenie, które odbyło się 11 grudnia poświęcone było perspektywom rozwoju branży, możliwościom uzyskania wsparcia na rozwój eksportu oraz potencjałowi w gospodarczej ekspansji na rynki Zatoki Perskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Podczas szkolenia omówione zostały m. in. zasady ubiegania się o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. łódzkiego, poddziałanie 2.2.1 - „Modele biznesowe MŚP”, a także poddziałania 3.3.3. - „Wsparcie MŚP w promocji marek produktowych – Go to Brand” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Spotkanie poprowadził Piotr Snopek – praktyk z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych dla przedsiębiorstw oraz Anita Tatarczana – praktyk biznesu, ekspert ds. rynków arabskich.

9 maja 2017r. Radomsko Mebluje było gospodarzem drugiego po Dobrodzieniu spotkania przedsiębiorców branży meblarskiej z przedstawicielami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, podczas którego dyskutowane były założenia do nowej usługi dla firm meblarskich mającej pomagać nawiązać współpracę producentów mebli z profesjonalnymi projektantami. Uwagi przekazane przez radomszczańskich przedsiębiorców uwzględnione zostały w ostatecznej koncepcji „Granty na design”. Nabór tzw. „operatorów” mających zapewnić profesjonalnych designerów dla branży meblarskiej w ramach tej usługi rozpoczął się 27 listopada br. Wybrane w drodze konkursu podmioty, w okresie od II kwartału 2018 do I kwartału 2020 rozpoczną współpracę z co najmniej czterdziestoma firmami z całej Polski, które zajmują się seryjną produkcją mebli. Kooperacja ta składać się będzie z kilku etapów: rekrutacji przedsiębiorców i działań networkingowych; projektowaniu mebli u przedsiębiorców i we współpracy z nimi, a także powstaniu dokumentacji technologicznej; doradztwa w zakresie komercjalizacji nowych projektów mebli; udziału w targach branżowych na wspólnym stoisku z firmami biorącymi udział w programie. Przedsiębiorcy mogą liczyć na maksymalne dofinansowanie w wysokości 170 tys. zł tj. 85% całkowitych kosztów.

- reklama w katalogach i w prasie - w 2017 r. wydano katalog branży meblowej producentów mebli zrzeszonych w projekcie Radomsko Mebluje. Folder opracowany został w czterech językach – polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim i kolportowany był podczas targów MEBLE POLSKA 2017 oraz Mixera Regionalnego. W wersji elektronicznej katalog dostępny jest na stronie radomskomebluje.pl. Wraz z filmem zarejestrowanym podczas targów Meble Polska 2017, jest doskonałym narzędziem promującym w Internecie projekt i przedsiębiorców w nim zrzeszonych. Przykładem skuteczności działań w sferze wirtualnej są zapytania ze strony indywidualnych odbiorców, jak i odbiorców biznesowych z kraju i zagranicy.
We wrześniowym wydaniu dodatku do Gazety Wyborczej „Biznes Łódzki” zamieszczona została reklama projektu RADOMSKO MEBLUJE.

Ukazało się pierwsze wydanie Katalogu Eksportowego Polskiej Branży Meblarskiej, w którym swoją ofertę przedstawiły wiodące marki, a wśród nich Radomsko Mebluje. Folder w języku angielskim wydany przez przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli (OIGPM) dystrybuowany będzie podczas targów w Poznaniu oraz targów branżowych poza granicami kraju. Trafił też do Wydziałów Promocji i Handlu Ambasad RP, a także zagranicznych Izb Przemysłowo – Handlowych w Polsce i za granicą. Będzie on również przekazywany klientom kontaktującym się bezpośrednio z Biurem Izby.

- inne działania - W dniach 13 – 15 lipca 2017 r. z wizytą w Kazachstanie – jednym z docelowych rynków dla działań promujących eksport firm sektora branży meblowej przebywała delegacja przedstawicieli polskich firm meblarskich. Misja odbywała się w ramach międzynarodowej wystawy EXPO 2017 w Astanie. Polski sektor meblowy reprezentowały: Szynaka Meble, Comforty, Ajram, Dakar Meble, Szkłomal, Maridex, a także firma zrzeszona w projekcie RADOMSKO MEBLUJE - GREEN VALLEY.
Oferta producentów mebli zrzeszonych w projekcie Radomsko Mebluje została zamieszczona w drukowanym katalogu ofert firm polskich i na płycie CD wydawanych przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie, który dystrybuowany był na stoisku informacyjnym Polski podczas Międzynarodowych Targów Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego LESPROM-URAL oraz EXPOMEBEL-URAL w dniach 19-22 września 2017r. Utrzymujemy stały kontakt z zagranicznymi Biurami Handlowymi Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz z Wydziałami Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP.
Projekt Radomsko Mebluje zarejestrowany został na Portalu Promocji Gospodarczej www.trade.gov.pl. Jest to narzędzie promocji przedsiębiorców zrzeszonych w projekcie, źródło informacji o zapytaniach z zagranicy od potencjalnych kontrahentów, planowanych wydarzeniach i inicjatywach w Polsce i na świecie, a także informacji o rynkach).

Współpraca z lokalnym biznesem
- RIPH - I Radomszczańskie Forum Przedsiębiorczości
- Rada Gospodarcza - w listopadzie 2017 roku odbyło się pierwsze spotkanie. Rada Gospodarcza ma pomóc samorządowi w wypracowaniu metod na pobudzenie rozwoju gospodarczego miasta.
- Śniadania biznesowe - wspólne spotkania przedsiębiorców

Rozwój radomszczańskiej podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
- w 2017 roku sprzedano łącznie12,45 ha
- w 2017 roku firmy działające w radomszczańskiej podstrefie otrzymały ogółem 7 pozwoleń na działalność w tym 3 wręczono ponownie.
Pozwolenia otrzymały: RCO, Novesto, Cobra Yachts, HSV, Aquila, Cortizo, Ontex.

Info: Urząd Miasta w Radomsku

Więcej o:
gospodarka biznes podsumowanie roku 2017
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE