Miasto będzie finansować dodatkowe 3 etaty dzielnicowych

Miasto będzie finansować dodatkowe 3 etaty dzielnicowych

Podczas obrad sesji rady miejskiej, 28 czerwca, podjęto uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem o zwiększenie liczby etatów w Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku.

Dodatkowe etaty dzielnicowych w Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku wprowadzone zostały po tym, jak miasto rozwiązało straż miejską. Od 2014 roku miasto miało podpisaną umowę z policją na okres 5 lat na dodatkowe pięć etatów patroli normatywnych. W sierpniu umowa się kończy.

Po tym, jak prezydent przeprowadził konsultacje społeczne o ponownym utworzeniu straży miejskiej, jej wynik mówił sam za siebie. Mieszkańcy opowiedzieli się w 80% przeciwko tworzeniu straży miejskiej. Stąd też prezydent wnioskował na sesji o utworzenie 3 etatów dzielnicowych. A także dwóch etatów urzędniczych od ochrony środowiska, tak aby wspólnie z funkcjonariuszami policji mogli kontrolować paleniska w prywatnych posesjach. Jak mówił prezydent takie wspólne działanie urzędnika z policją pozwoli na lepsze egzekwowanie przepisów, a tym samym walkę ze smogiem. Bowiem pomysł ponownego powołania straży miejskiej był podyktowany tym by ta służba zajęła się walką ze smogiem.

- Właściciel na swojej posesji może wpuścić urzędnika bądź nie. Natomiast brak zgody na wpuszczenie funkcjonariusza i urzędnika to już jest łamanie prawa i popełnia się wykroczenie. Wnioskowano o powołanie służby zajmującej się smogiem i innymi sprawami ekologii w mieście. Zastanawiałem się czy można powołać ma straż ekologiczną, ale to nie wchodzi w grę. Straż miejska musi podejmować wszystkie zapisane w ustawie obowiązki, nie mogliby się tylko ograniczyć do dbania o porządek ekologiczny. Czy jest zasadność utworzenia tych etatów, uważam że tak, tym bardziej że mamy urządzienia do poboru popiołu i jego sprawdzenia

- mówił prezydent Jarosław Ferenc.

Nowa umowa będzie obowiązywać od września 2019 roku do sierpnia 2024 roku.

Więcej o:
policja radomsko dzielnicowi radomsko sesja miejska radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE