Metody nauki języka angielskiego – jak przyswajać nowe słówka efektywniej?

Metody nauki języka angielskiego – jak przyswajać nowe słówka efektywniej?

Uczysz się angielskiego, ale nauka nowych słówek czasami idzie Ci dość topornie? Nie martw się! Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób efektywnie przyswajać nowe zwroty!

Czytaj w obcym języku

Jeśli jesteś wzrokowcem, to możesz pomyśleć o czytaniu książek w obcym języku. Ebooki po angielsku należy jednak dobierać względem swojego poziomu umiejętności. Początkującym osobom poleca się bajki lub literaturę młodzieżową. Możesz wybrać również tytuł, który już czytałeś w języku polskim.

Oglądaj anglojęzyczne filmy z napisami

Z kolei jeśli łatwiej zapamiętujesz nowe rzeczy ze słuchu, to rozważ oglądanie filmów po angielsku. Włącz polskie napisy i zawracaj uwagę na zwroty, których do tej pory nie słyszałeś. Jest to przyjemne łączenie rozrywki z nauką.

Rób fiszki!

Korzystając z dwóch powyższych metod, możesz połączyć je z robieniem fiszek. Jeśli natrafisz na jakieś nowe słowo, którego nie znałeś, zapisz je sobie na karteczce, a z drugiej strony umieść jego tłumaczenie. Raz dziennie możesz wyrywkowo sprawdzić, czy już udało Ci się zapamiętać wyrazy, które się na nich znajdują. Kłopotliwe fiszki kładź na wierzchu, aby częściej je powtarzać.

Stwórz listę istotnych zagadnień

Zastanów się również, czy nie warto ustalić, jakich grup tematycznych słówek, powinieneś się uczyć w pierwszej kolejności. Przykładowo, jeśli angielskiego uczysz się, aby porozumiewać się z ludźmi podczas zagranicznych wakacji, skup się na tematyce podróżniczej. Jeśli zaś język obcy jest Ci potrzebny w pracy, wówczas w pierwszej kolejności zabierz się za słownictwo branżowe.

Korzystaj z aplikacji do nauki

Nie zaszkodzi także wesprzeć się technologią. Na rynku są dostępne aplikacje (część z nich jest całkowicie darmowa lub posiada bezpłatne funkcje), które pomagają w nauce angielskiego. Niektóre z nich mogą pomóc Ci konkretnie w opanowywaniu kłopotliwych słówek. Przykładowo, istnieje aplikacja, do której wprowadzasz wyrazy, z których zapamiętaniem masz problem. Następnie podczas odblokowywania telefonu będziesz musiał podać tłumaczenie wylosowanego słówka, aby operacja się udała. Dzięki temu każde sięgnięcie po smartfona sprawi, że będziesz miał nie tylko kontakt z angielskim, ale dodatkowo utrwalisz problematyczne wyrazy.

Nie bój się rozmawiać po angielsku

W nauce języka ważne jest używanie go w rozmowach z innymi. Możesz zapisać się na zajęcia, w których biorą udział również obcokrajowcy lub skorzystać z sieci i tam poszukać ludzi do dyskusji. Popularność zyskują także spotkania kawiarniane, na których każdy jest zobligowany do rozmawiania po angielsku.

Gdy już wejdziesz z kimś w rozmowę, staraj się używać tych słówek, z którymi miałeś ostatnio problemy. Może to sprawić, że dzięki temu wplątywanie ich do rozmowy stanie się dla Ciebie z czasem prostsze.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Ciebie przydatny! Nauka języka może czasami być nieco problematyczna, ale właśnie w takich sytuacjach warto spróbować innych metod niż uparte wertowanie podręczników. Polecamy sprawdzić różne metody, aby ocenić, które z nich są  w Twoim przypadku skuteczne!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE