„Metoda na BLIK-a”: Policjanci ostrzegają! Nie dajmy się oszukać!

„Metoda na BLIK-a”: Policjanci ostrzegają! Nie dajmy się oszukać! Fot. pixabay.com

Policjanci ostrzegają! Jeśli otrzymujesz za pomocą komunikatora prośbę o „pożyczkę czy wsparcie pewną kwotą znajomego”, nie działaj pochopnie. Koniecznie sprawdź czy osoba, która napisała do Ciebie jest tym za kogo się podaje i czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Zadzwoń do tej osoby, porozmawiaj osobiście. Tylko w taki sposób sprawdzisz czy korespondujesz ze znajomym czy z oszustem. Nie kieruj się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem!

Oszuści wymyślają coraz to nowsze pomysły na wyłudzanie pieniędzy.

- Ostatnio, coraz popularniejsza staje się metoda na BLIK-a, gdzie oszust podszywając się pod pracownika banku, przekonuje swoje ofiary o tym, że środki na ich koncie są zagrożone i w celu ich ochrony należy je wypłacić i ulokować na innym „bezpiecznym koncie” poprzez dokonywanie wpłat przy wykorzystaniu kodów BLIK. Tym sposobem pieniądze trafiają w ręce oszustów – ostrzega Dariusz Kaczmarek, pełniący obowiązki oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Policjanci przypominają. Używając komputera, telefonu komórkowego lub innego urządzenia z dostępem do Internetu należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Pilnuj swoich haseł dostępowych i pamiętaj, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Zmieniaj je co kilka miesięcy.
  • Po zakończeniu działań wyloguj się z aplikacji.
  • Nie otwieraj maili od nieznanych nadawców, a co najważniejsze nie klikaj w załączone linki.

- Apelujemy, aby podczas transakcji pieniężnych lub kontaktów telefonicznych dotyczących wpłat, zachować szczególną ostrożność. Przestępcy idąc z duchem czasu tworzą strony internetowe do złudzenia podobne do dobrze nam znanych witryn banków lub sklepów. Korzystając z płatności internetowych, należy zwracać uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół. Podobnie jeśli nieznajoma osoba podsyła nam link, który przekierowuje nas na stronę, gdzie mamy podać swoje dane nie róbmy tego! Zachowujmy rozsądek i pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – podkreśla Dariusz Kaczmarek.

Więcej o:
radomsko policja radomsko oszustwo oszuści metoda na blik ostrzeżenie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE