Mateusz Patalan wśród 14 najlepszych uczestników Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w województwie

Mateusz Patalan wśród 14 najlepszych uczestników Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym w województwie Fot. archiwum prywatne - Mateusz Patalan

Uczeń I LO, Mateusz Patalan, zajął drugie miejsce w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Znalazł się tym samym wśród 14 osób z województwa łódzkiego, które już w sobotę 20 lutego powalczą o awans do etapu centralnego.

Gdyby nie było pandemii, uczestnicy olimpiady napisaliby dwa testy - jeden na etapie rejonowym (w szkole), a drugi na okręgowym (na Uniwersytecie Łódzkim). W tym roku ich zorganizowanie okazało się to jednak niemożliwe, więc zadanie polegało na napisaniu prac pisemnych. Podczas etapu okręgowego do wyboru były trzy tematy:

 • Instytucje państwa polskiego oraz krajowe organizacje zaangażowane w
  ochronę i promocję Polaków na świecie na tle ich odpowiedników w innych
  państwach – analiza porównawcza;
 • Ocena aktywności środowisk polonijnych oraz odmienność wyzwań i
  oczekiwań tych grup w państwach z różnych regionów świata (Ameryka
  Północna, Ameryka Południowa, Europa, Azja);
 • Porównanie i ocena polityki migracyjnej państw Grupy Wyszehradzkiej po
  2015 roku.

Mateusz zdecydował się na drugi z nich. To jednak nie koniec jego drogi - w sobotę 20 lutego czeka go druga część etapu okręgowego, podczas której będzie musiał ustnie odpowiedzieć przed komisją konkursową. Jeśli mu się uda, już pod koniec marca weźmie udział w zawodach centralnych na Uniwersytecie Warszawskim. 

Pierwsze miejsce w województwie łódzkim przypadło Martynie Milczarek z Łodzi: za swoją pracę otrzymała ona 33,5 punktu. Mateusz zdobył ich 32, a podium zamknął jego imiennik, Mateusz Grzybowski, z wynikiem 31,5 punktu. Łącznie do etapu ustnego zakwalifikowało się 14 z 68 osób.

Więcej o:
mateusz patalan I LO liceum szkoła młodzież olimpiada OWPiŚW WOS
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE