Marek Rząsowski pyta o małe dofinansowanie dla Powiatu Radomszczańskiego w ramach Polskiego Ładu

Marek Rząsowski pyta o małe dofinansowanie dla Powiatu Radomszczańskiego w ramach Polskiego Ładu Fot. Sebastian Nems

Podczas środowej sesji Rady Powiatu Radomszczańskiego, radny Koalicji Obywatelskiej Marek Rząsowski pytał dlaczego Powiat Radomszczański otrzymał tak małe pieniądze w ramach Polskiego Ładu.

- Powiat zduńskowolski otrzymał ponad 16 mln zł, brzeziński 15 mln zł … a najmniejsze pieniądze 425 tysięcy złotych trafiło dla powiatu radomszczańskiego, to najniższe dofinansowanie, z tych które otrzymały powiaty województwa łódzkiego. Proszę powiedzieć dlaczego tak się stało. Jak był tego powód, dlaczego środki przyznane dla nas są takie jakie są. Mieliśmy informację, że powiat złożył trzy wnioski. Czy są informacje dlaczego nie zostały dofinansowane. Bez względu na to, po której stronie tego stołu siedzimy zależy nam żeby tych środków trafiało jak najwięcej do naszego powiatu. Czy Zarząd Powiatu będzie się odnosił do tej sytuacji – mówił Marek Rząsowski.

Radny oczekuje działań od Zarządu Powiatu, by odwołać się od wyników dofinansowania, także z pomocą poseł Anny Milczanowskiej.

- Wczoraj byłam w Łodzi na spotkaniu, były pytania o kryteria przydziału. Poinformowano nas, że w pierwszej kolejności brano pod uwagę te najpilniejsze potrzeby, bo są takie gminy które np. nie mają jeszcze kanalizacji. To był pierwszy pilotażowy nabór, więc także chciano zapoznać się z potrzebami jakie mają samorządy. Ma być drugi nabór, już od 2 listopada i my z pewnością złożymy nasze wnioski ponownie. W naszych wnioskach nie było żadnych błędów. Niestety teraz akurat wyszło tak, że dostaliśmy najmniejszą kwotę, ale patrzymy z optymizmem w przyszłość. Będą kolejne wnioski i myślę, że otrzymamy dofinansowanie – tłumaczyła starosta Beata Pokora.

- Szanowni Państwo, to jest brak szacunku, nie wiemy jak się zachować, nie ma kryteriów jakimi rządzą się te dofinansowania. Bo można być cwanym i składać kilka wniosków na mniejsze dofinansowania… a w efekcie dostać duże pieniądze. Chcę, aby nasi przedstawiciele, którzy pojawiają się na różnych spotkaniach z tymi osobami, które decydują o dofinansowaniach, aby powiedzieli o tym, że trzeba skończyć z tym co teraz się dzieje, czyli z tym, że nie są dokładnie wiadome mechanizmy przyznawania dofinansowań – dodał radny Janusz Czapla.

Starostwo Powiatowe w Radomsku złożyło do programu Polski Ład trzy wnioski: na remonty dróg za ponad 30 mln zł i budowę Centrum Rehabilitacyjno-Integracyjnego za 25 mln zł. Te wnioski nie otrzymały jednak dofinansowania. Przeszedł jedynie wniosek na odwodnienie ul. Szkolnej w Borzykowej w gminie Żytno. Koszt tej inwestycji to 500 tys. zł, dofinansowanie opiewa na kwotę ponad 400 tys. zł.

Więcej o:
sesja powiatu radomszczańskiego Radomsko sesja rady powiatu radni Rady powiatu radomszczańskiego Marek Rząsowski
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE