Manewr - Rajd Śladami Konspiracyjnego Wojska Polskiego

26-27 września w Radomsku miała miejsce I Edycja Rajdu Manewr, poświęcona działalności Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz osobie założyciela tej organizacji, gen. bryg. Stanisławowi Sojczyńskiemu, ps. "Warszyc".

26-27 września w Radomsku miała miejsce I Edycja Rajdu Manewr, poświęcona działalności Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz osobie założyciela tej organizacji, gen. bryg. Stanisławowi Sojczyńskiemu, ps. "Warszyc".

Organizatorami imprezy byli harcerze i instruktorzy z XL szczepu "Czerwone Berety" oraz XV "Błękitnego" Szczepu wraz z ZSR "Strzelec".

Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie 3 klas gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych oraz niezależnych organizacji. Rajd był podzielony na dwie części. Pierwszego dnia patrole pokonywały trasę miejską, poznając realia II konspiracji w samym Radomsku. Natomiast drugiego dnia uczestnicy przemierzali leśne ostępy w okolicach Rzejowic - rodzinnej wioski Sojczyńskiego, gdzie znajduje się wiele pamiątek po tym wybitnym dowódcy.

Na punktach naśladujących klimat powojennej Polski, uczestnicy dowiadywali się w jak walczono z komunistycznym systemem z bronią w ręku, jak i na polu ideologicznym. Przez dwa dni przybliżano losy nieugiętych patriotów, uznawanych przez ówczesny system za wrogów "ludu pracującego" i zastanawiano się czy ich poświęcenie było warte najwyższej stawki - własnego życia.

- Jest to pierwsza taka impreza organizowana przez radomszczańskich harcerzy dla szerokiego grona odbiorców i to nie tylko z naszego najbliższego regionu. Mamy nadzieję, że choć trochę przybliży ona postać Sojczyńskiego i jego misję związaną z przeciwstawianiem się nieludzkiemu systemowi - opisuje wydarzenie komendant Rajdu pwd. Jakub Wojtasik.

-Wcześniej nie wiedziałem zbyt wiele o II Konspiracji a ponadto, nie przypuszczałbym, że nauczyciel z podradomszczańskiej wsi, miał taki ogromny wpływ na walkę o niepodległość Polski - opowiada Tomasz, uczestnik wydarzenia. - Punkty były bardzo starannie przygotowane, można było poczuć klimat tamtych lat - komentuje Ania.

Rajd zakończył się uroczystym podsumowaniem pod pomnikiem KWP w Radomsku. Na apelu złożono kwiaty, zapalono znicz i podziękowano wszystkim uczestnikom imprezy za udział. Na tym finalnym etapie wydarzenia obecna była prezydent Anna Milczanowska, sekretarz Radosław Zatoń, radni miejscy Jadwiga Łysik, Jarosław Ferenc, Łukasz Więcek.

- Dziękuję Wam młodym za tak liczny udział w Rajdzie. Dobrze, że chcecie odkrywać losy Warszyca i jego żołnierzy, bo jest to wielki bohater, który działał na radomszczańskiej ziemi. Imprezę kończymy w dość symboliczny sposób bo 27 września obchodzimy rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, którego Sojczyński był aktywnym członkiem - podsumowała prezydent Anna Milczanowska.

- Dziękuję organizatorom za poświęcony czas i wytrwałość przy realizacji Rajdu. To nie było łatwe wyzwanie, ale każdy z was stanął na wysokości zadania. Również dziękuję Urzędowi Miasta, pani prezydent za wsparcie finansowe i merytoryczne, bo bez tego, Rajd nie mógłby się odbyć - powiedział hm. Paweł Mękwiński, komendant Hufca ZHP Radomsko.

- Myślę, że dziś wszyscy tutaj tworzymy historię. Przy dwudziestej piątej edycji Rajdu pewnie będzie więcej uczestników, impreza będzie już znanym wydarzeniem w kraju a my będziemy dumni z tego, że byliśmy u początków tej imprezy - marzył Łukasz Więcek.

Na koniec rozdano dyplomy i ogłoszono wyniki rywalizacji, które wyglądały następująco:

I miejsce:
Drużyna Harcerska z Kamieńska "Nastia"
II miejsce:
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku
III miejsce:
Publiczne Gimnazjum nr 3
IV miejsce: Patrol Związku Strzeleckiego z Łodzi i "Elektryk"

Wydarzenie było objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomsko, Annę Milczanowską. Partnerem Rajdu był Instytut Pamięci Narodowej. Natomiast współorganizatorem było Starostwo Powiatowe w Radomsku i Urząd Miasta w Radomsku.


FOTOGALERIA Z RAJDU

Więcej o:
rajd manewr rajd manewr kwp warszyc sojczyński zhp harcerze
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE