Gimnazjaliści mieli okazję poznać w niecodzienny sposób historię "Warszyca" oraz KWP.
Gimnazjaliści z Radomska i Radziechowic mieli okazję 27 kwietnia wziąć udział w grze miejskiej, poświęconej tematyce Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz założyciela tej organizacji gen. bryg. Stanisławowa "Warszycowa" Sojczyńskiego.
Losy tej organizacji oraz dowódcy, stanowią dla regionu radomszczańskiego bardzo istotną kartę historii powojennej.
Pochodzący z pobliskich Rzejowic Sojczyński, był czynnie działającym żołnierzem Służby Zwycięstwu Polski oraz Armii Krajowej. Do maja, gdy losy wojny były już przesądzone stworzył podziemną organizację walczącą z komunistycznym aparatem, który powoli, ale bardzo skutecznie pojawił się na polskiej ziemi. Początkowo batalion Sojczyńskiego nosił nazwę "Manewr" (stąd pomysł na nazwę imprezy) czy "Walka z Bezprawiem". Następnym krokiem było powołanie organizacji, która swoim zasięgiem obejmowała województwo śląskie oraz łódzkie, czyli Konspiracyjne Wojsko Polskie.
Przez półtora roku, KWP aktywnie walczyło z aparatem komunistycznym na różnych płaszczyznach, jednak SB wykorzystując zdradę i podstęp aresztowało "Warszyca". Następnie odbył się pokazowy proces i wykonano wyrok śmierci. Do dziś nie wiadomo, gdzie znajduje się ciało Sojczyńskiego oraz zamordowanych z nim kompanów. W rodzinnych Rzejowicach, stoi jedynie symboliczny pusty grób, który upamiętnia postać "Warszyca".
Dziś Sojczyński, jak i KWP są symbolami walki o najwyższe ideały, mimo przeważającej liczby wroga oraz możliwościami, jakimi dysponował. Mimo to dzielni żołnierze walczyli, ale zdawali sobie sprawę z ceny jaką niebawem przyjdzie im zapłacić.
Podczas gry miejskiej, młodzież miała okazję poznać warunki życia w latach 40-tych, dowiedzieć się jak działała konspiracja i czym żyli ówcześni mieszkańcy Radomska. Przez zabawę udało się przemycić mnóstwo ważnych informacji historycznych, które zapewne zainspirują do dalszych poszukiwań i pogłębiania wiedzy. Z pewnością dzięki udziałowi w grze, młodzieży choć trochę będzie bliższa postać "Warszyca" oraz KWP.
Na jedenastu punktach patrole miały okazję wykazać się znajomością samarytanki przy opatrywaniu rannego żołnierza, porywali esbeka w celu przesłuchania go czy pisali na starodawnej maszynie rozkaz "Warszyc"a w siedzibie sztabu.
W wydarzeniu wzięło udział sześć patroli. Pierwsze miejsce zdobyła grupa z ZSG nr 2, drugie miejsce ZSG nr 1 a trzecie gimnazjalistom z Radziechowic. Pierwsze trzy zespoły zdobyły nagrody, natomiast pozostałe trzy otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w wydarzeniu.
Organizatorami wydarzenia byli Urząd Miasta Radomsko, Muzeum Regionalne w Radomsku oraz Hufiec ZHP Radomsko.