Łupież – co ma wpływ na jego wystąpienie?

Łupież – co ma wpływ na jego wystąpienie?

Na Twoich włosach i ubraniach pojawiają się łuszczące, białe płatki? To najprawdopodobniej łupież. Stanowi on bowiem jedną z najczęściej występujących dolegliwości skóry głowy, która może pojawić się niezależnie od płci czy też wieku. Wyleczenie go jest możliwe, jednak wymaga od nas wiele cierpliwości, a także stosowania właściwej pielęgnacji, jak i unikania czynników, które mogą nasilać jego objawy. Sprawdź, co ma wpływ na wystąpienie łupieżu oraz jaki szampon przeciwłupieżowy należy wybrać.

Łupież – wstydliwy problem

Dla większości osób łupież to wstydliwy i kłopotliwy problem. Łuszczące się płatki, łatwo zauważalne na włosach czy ubraniach, mogą stanowić przyczynę kompleksów. To jednak kwestia nie tylko estetyczna, ale i fizjologiczna – łupież powoduje świąd i uczucie ciągłej potrzeby drapania się, co z kolei może prowadzić do podrażnień skóry głowy.

Nigdy nie powinno się bagatelizować objawów łupieżu. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie oraz odpowiednia profilaktyka, łupież może prowadzić do poważnych stanów zapalnych, zwiększyć wypadanie włosów czy nawet stanowić przyczynę łysienia telogenowego. 

Łupież to choroba skóry o przewlekłym i nawrotowym charakterze. Szacuje się, że może dotyczyć nawet 50% całej populacji. Często występuje w okresie dojrzewania, jednak wpływ na jego obecność mają także inne czynniki, dotyczące np. niewłaściwej higieny czy pielęgnacji.

Przyczyny łupieżu

Łupież to choroba skóry, która polega na zbyt szybkim podziale komórek naskórka na owłosionej skórze głowy, co prowadzi do ich przyspieszonego i wzmożonego złuszczania. Jego główną przyczyną są drożdżaki z gatunku Malassezia. Warto przypomnieć, że grzyby te to naturalny element mikrobiomu naszej skóry. Jeśli jednak pojawią się ku temu korzystne warunki, grzyby zaczynają namnażać się w zwiększonych ilościach i żerować na powierzchni skóry. Do takiej sytuacji mogą przyczynić się:

• zaburzenia hormonalne;
• modyfikacja składu sebum;
• uszkodzenie warstwy ochronnej naskórka;
• zaburzona równowaga mikrobiomu.

Oprócz tego na rozwój bądź nasilenie objawów łupieżu wpływ mają:

• stres;
• nieodpowiednia dieta;
• nadmierna potliwość;
• osłabienie organizmu;
• skłonności do przetłuszczania się skóry;
• częste zmiany klimatu;
• przegrzewanie skóry głowy (np. suszarką lub częste korzystanie z prostownicy i lokówki);
• brak właściwej higieny.

Bardzo duże znaczenie w przypadku łupieżu ma pielęgnacja skóry głowy. Jeśli nie zmywamy dokładnie szamponu i odżywki z włosów, w nadmiernym stopniu korzystamy z kosmetyków do stylizacji (lakier do włosów, żele itp.) lub stosujemy kosmetyki pielęgnacyjne, których składniki nadmiernie wysuszają skórę głowy, czynniki te również mogą mieć wpływ na pojawienie się łupieżu.

Objawy łupieżu

Objawy łupieżu mogą różnić się w zależności od tego, z którym rodzajem tej choroby mamy do czynienia. Najczęstszymi rodzajami są łupież suchy (zwykły) oraz łupież tłusty. Łupież suchy charakteryzuje się obecnością bardzo małych, białych łusek, a także znaczną suchością skóry. Zmianom często towarzyszy świąd. Nieleczony łupież suchy może przekształcić się w łupież tłusty. W jego przypadku oprócz bardzo silnego świądu pojawia się stan zapalny, nadmierny łojotok oraz żółte strupy.

Szampon przeciwłupieżowy – pomoc w walce z łupieżem

Szampon przeciwłupieżowy stanowi podstawowy środek, który pomoże nam w pozbyciu się objawów łupieżu. Jak wybrać najlepszy? Aby szampon przeciwłupieżowy przynosił odpowiednie rezultaty, ważne, aby charakteryzował się działaniem nie tylko przeciwłupieżowym, ale i keratolitycznym, przeciwłojotokowym, a do tego grzybobójczym. Składniki, których warto szukać w składzie szamponów przeciwłupieżowych, to:

• dwusiarczek selenu;
• pirokton olaminy;
• kwas salicylowy;
• pirytonian cynku.

To bardzo ważne, aby szampon przeciwłupieżowy był pozbawiony składników, które mogą wysuszać, podrażniać skórę i tym samym prowadzić do nasilenia objawów. Są to przede wszystkim alkohol oraz SLS-y. Dobrze, jeśli szampon przeciwłupieżowy wykazuje się właściwościami nawilżającymi oraz łagodzącymi świąd i podrażnienia.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE