Łukasz Więcek: Liczę na elektorat wszystkich pokoleń radomszczan

We wtorek 2 listopada na czacie wyborczym gościliśmy Łukasza Więcka, kandydującego na fotel Prezydenta Radomska z ramienia Platformy Obywatelskiej. Zapraszamy do przeczytania zapisu rozmowy.... ››

We wtorek 2 listopada na czacie wyborczym gościliśmy Łukasza Więcka, kandydującego na fotel Prezydenta Radomska z ramienia Platformy Obywatelskiej. Zapraszamy do przeczytania zapisu rozmowy.

 

Radomsko24: Witamy bardzo serdecznie na czacie wyborczym z Łukaszem Więckiem!
Łukasz_Więcek: Witam wszystkich serdecznie. Liczę na merytoryczną dyskusję.

Tadekniejadek: Panie Łukaszu, jaki ma Pan pomysł na to by jedyny klub piłkarski z miasta Mechanik mógł wałczyć o nieco wyższe cele jak klasa okręgowa?
Łukasz_Więcek: W moim programie wyborczym jest zapis „trzecia liga dla Radomska”. Miasto powinno wspierać klub w taki sposób, aby mógł on funkcjonować oraz odnosić sukcesy. Ponadto wiem, że jest poważna firma, która jest zainteresowana sponsoringiem klubu. Ważne jest też szkolenie młodzieży, stąd też pomysł budowy dwóch Orlików oraz nieprofesjonalnych boisk.

niepisior: Co zrobi Pan dla młodych ludzi?
Łukasz_Więcek: Zachęcam do zapoznania się z moim programem, programem miasta jutra. Jest tam mnóstwo punktów skierowanych do ludzi młodych. Najważniejsze z nich to sprzyjanie budowie uczelni wyższej, galerii handlowo-rozrywkowej czy np. utworzenie inkubatora przedsiębiorczości.  Jest także poprawa infrastruktury sportowej. Chciałbym powiedzieć że, bardzo boli mnie to, że wielu młodych ludzi nie wiąże przyszłości z naszym miastem. Moja osoba jest przykładem na to, że młodzi mogą coś tu osiągnąć.


brzydal: Jaki jest Pana pomysł na oświatę? Czy należy coś zmienić, czy pozostaje w tym kształcie?
Łukasz_Więcek: Wydaje mi się że szkoły, nad którymi nadzór sprawuje miasto są dobrze utrzymane oraz w dalszym ciągu modernizowane. Należy podtrzymać ten kierunek. Jedyne co bym zmienił, to położyłbym większy nacisk na pozyskiwanie przez szkoły środków zewnętrznych na profesjonalne zajęcia pozalekcyjne.

Dan3011: Jaki ma Pan pomysł na rozwój infrastruktury drogowej w mieście?
Łukasz_Więcek: Przede wszystkim chciałbym stworzyć wieloletnią strategię budowy dróg w naszym mieście, dzięki której drogi w Radomsku będą budowane na podstawie jednej merytorycznej wizji. Oczywiście priorytety to budowa obwodnicy,  ronda na ul. Targowej oraz łącznika ul. Targowej z ul. Warszyca.

jola: Panie Łukaszu, jak zamierza Pan zatrzymać młodych ludzi w mieście?
Łukasz_Więcek: Chciałbym, aby młodzi ludzie, którzy wyjeżdżają z naszego miasta i zdobywają wiedzę i doświadczenie, widzieli szansę powrotu do Radomska. Stąd pomysł utworzenia Inkubatora Przedsiębiorczości, który pomoże w zakładaniu własnych firm młodym ludziom. Kolejna rzecz to m.in. ściągnięcie inwestora, który zatrudni osoby z wyższym wykształceniem. Tak jak wspominałem, wiele punktów w moim programie skierowanych jest do ludzi młodych. Zapraszam na stronę - www.lukaszwiecek.pl, na której możecie się z nim zapoznać.


michal: W jaki sposób zamierza pan zwiększyć dochody miasta?
Łukasz_Więcek: Przede wszystkim powinniśmy znacznie lepiej wykorzystać możliwości pozyskiwania środków z zewnątrz. Przykładem miasta które radzi sobie z tym znacznie lepiej jest Wodzisław Śląski, którego prezydentem został 4 lata temu 27-latek. Wodzisław ma 50 tys. mieszkańców, w czasie ostatniej kadencji pozyskał 125 mln zł.

Beata02: Witam, mam pytanie dotyczące rozbudowy basenu w Radomsku… Jest możliwe, żeby był co najmniej taki jak w Kleszczowie?
Łukasz_Więcek: Radomsku należy się basen na wysokim poziomie. W moim programie jest zapis dotyczący modernizacji naszego basenu. Sam jestem świadkiem tego, jak wiele osób wyjeżdża poza nasze miasto - m.in. do Kleszczowa po to, aby skorzystać z basenu z prawdziwego zdarzenia. Dlatego też zamierzam przebudować pływalnię, dobudować zjeżdżalnię oraz basen odkryty obok obecnego basenu.

krzysztof: Dlaczego deklaruje Pan apolityczność, a korzysta z Poparcia, czy nie należy Pan na pewno do żadnej partii politycznej ?
Łukasz_Więcek: W pracy na rzecz miasta jestem wierny przede wszystkim swoim wyborcom i swoim poglądom. Nigdy nie byłem członkiem żadnej partii politycznej, jest to jednak oczywiste ,że w zarządzaniu miastem należy współpracować z różnymi środowiskami politycznymi. Cały czas podkreślam, że jestem gotów pracować z każdym na rzecz naszego miasta. W tych wyborach startuję z ramienia PO, jestem z tego dumny, że dostałem taką szansę.

Dan3011: Jak Pan rozwiąże problem mieszkań socjalnych w mieście?
Łukasz_Więcek: Miasto powinno odpowiadać na potrzeby mieszkańców w zakresie mieszkań socjalnych. Zamierzam kontynuować działania obecnej Pani Prezydent. Środki na ten cel można pozyskać z funduszy rządowych.

caoutchouk: Na czym miałaby polegać umieszczona w pańskim programie "Skarbonka Talentów" ?
Łukasz_Więcek: Skarbonka Talentów jest to coś w rodzaju Młodzieżowego Domu Kultury. Jest to miejsce, gdzie młode osoby i organizacje związane z kulturą będą mogły znaleźć swoje lokum i rozwijać swoje talenty przy pomocy osób profesjonalnie do tego przygotowanych.

K-PAX: Panie łukaszu jakie zamiany przewiduje pan w UM i jednostkach miejskich?
K-PAX: przepraszam Panie Łukaszu  :)    
Łukasz_Więcek: Wydaje mi się, że najważniejszą zmianą jaka powinna nastąpić, to zmiana zarządzania kadrami. Należy postawić na kompetencje. Uważam, że w urzędzie i jego strukturach pracuje wielu wspaniałych ludzi. Trzeba tylko pomóc im w ich pracy, motywować ich i szkolić.

klaudyna: Mnie po przeczytaniu programu [który rzecz jasna bardzo mi się podoba] zaciekawiło kilka punktów a mianowicie 1.podział miasta na trzy strefy architektoniczne- na czym miałoby to polegać i jak te strefy miałyby przebiegać? 2. Trzy nowe parkingi w centrum miasta - gdzie miałby sie znaleźć? 3. Jak i gdzie widzisz ten kompleks plażowo-rekreacyjny? 4. W Twoim programie jest punkt z planami zagospodarowania przestrzennego, wiadomo że koszt opracowania to jakaś całkiem konkretna kwota, zlecanie wszystkich opracowań zewnętrznym firmom jest kosztowne - czy nie wartoby zastanowić się nad utworzeniem miejskiej pracowni planowania przestrzennego?
Łukasz_Więcek: Widzimy, że nasze miasto ma niedoskonałości związane z estetyką architektoniczną, potrzebny jest nam system zarządzania centrum miasta, który wymusi konsultowanie wszelkich planów przebudowy obiektów w naszym mieście tak, aby tworzyły one jedną architektoniczną całość. Taki system znakomicie sprawdza się np. w Bełchatowie.

caoutchouk: jaki ma Pan pomysł na rozwój strefy ekonomicznej ?
Łukasz_Więcek: Odnośnie strefy inwestycyjnej: chciałbym aby 20 % przychodów ze sprzedaży działek w strefie było przeznaczonych na zakup nowych terenów pod rozwój strefy. Ponadto chciałbym postawić większy nacisk na promocję strefy wśród polskich i zagranicznych inwestorów. Zabiegałbym też o inwestorów którzy dadzą pracę ludziom po studiach.

krystian: Witam, jak Pan sądzi czy w mieście, które (niestety) na wyborach zawsze wybiera PiS, może wygrać kandydat z Pańskiej frakcji?
Łukasz_Więcek: Wierzę w to, że wybory samorządowe to wybór przede wszystkim ludzi. Uważam, że mam dobry program, którym przekonam moich wyborców do mojej osoby, niezależnie od tego, jakie mają poglądy polityczne. Dla ludzi mieszkających w Radomsku lokalne sprawy i lokalne problemy powinny być ważniejsze niż sympatie polityczne.

michal: Widzę, że bardzo dużo pomysłów czerpie Pan z poprzedniej kadencji samorządowej i wraca do projektów z czasów Słowińskiego. Czy zamierza Pan współpracować z RdR?
Łukasz_Więcek: Podkreślałem cały czas podczas mojej kampanii, że podziały polityczne nie są dla mnie ważne i że będę chciał współpracować z każdym, komu zależy na naszym mieście.

krzysztof: Jaki jest Pana stosunek do uwzględniania opinii mieszkańców w sprawie inwestycji zagrażających zdrowiu i  środowisku, choćby w małym, bądź niezbadanym zakresie ?
Łukasz_Więcek: Prezydent Miasta jest po to, aby reprezentować interesy mieszkańców. Chcę być prezydentem, który będzie blisko ludzi. Opinie mieszkańców miasta na wszelkie tematy są dla mnie niezwykle istotne.

Dan3011: Czy ścieżki rowerowe powinny być budowane w mieście?
Łukasz_Więcek: Wieloletnia strategia komunikacji, która zamierzam utworzyć wskaże miejsca, gdzie ścieżki mogą być budowane. Wielu naszych mieszkańców porusza się na rowerach i należy zapewnić im komfort poruszania się po mieście.


krystian: Jako absolwent wymysłu MEN-u jakim jest gimnazjum stwierdzam, iż miasto powinno pozostać przy koncepcji trzech miejskich gimnazjów: na Kowalowcu, Szkolnej i Piastowskiej. Nie jest to lepsze rozwiązanie niż obecne Zespoły Szkolno - Gimnazjalne?
Łukasz_Więcek: Uważam, że powinniśmy ze spokojem podchodzić do tematu rewolucyjnych zmian w oświacie, ponieważ zawsze niosą za sobą negatywne skutki. Możemy zmieniać pewne rzeczy ale nie na zasadzie rewolucji.

dzery16: Czy jako kandydat na prezydenta myślał Pan o zlikwidowaniu niby "ryneczku" koło domu handlowego "Edward"? Przecież to straszny bałagan a znajduje się przy głównej ulicy miasta.
Łukasz_Więcek: Ryneczek jest potrzebny mieszkańcom Tysiąclecia, świadczy o tym tłum ludzi którzy robią tam zakupy. Uważam, że należałoby popracować nad estetyką i organizacją tego miejsca. Na pewno zamknięcie ryneczku nie jest rozwiązaniem.

Dan3011: Czy wykorzysta Pan gotowe projekty budowlane przygotowane przez Panią Prezydent, czy zostaną odłożone na półkę?
Łukasz_Więcek: Budując nasz program dokonaliśmy merytorycznej oceny projektów przygotowanych przez obecne władze. Chętnie skorzystamy z pomysłów które są dobre dla miasta.

marcin01000: Na jaki elektorat Pan liczy w tych wyborach??
Łukasz_Więcek: Liczę na elektorat wszystkich pokoleń radomszczan. Uważam, że oferta którą przedstawiamy naszym mieszkańcom jest ofertą, dzięki której wszystkim będzie żyło się lepiej. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony reakcjami ludzi starszych. Często słyszę od nich wiele miłych słów.

brzydal: Panie Łukaszu, w wielu miejscach chce się Pan podpierać pieniędzmi z UE.  Z czego, z jakich pieniędzy chce pan realizować swoje pomysły, UE też wymaga wkładu własnego?
Łukasz_Więcek: Za wcześnie żeby tak szczegółowo odpowiadać na to pytanie. Będę dążył do tego, aby jak najwięcej pomysłów i zadań było realizowanych z pieniędzy zewnętrznych. Jednym z pomysłów na pozyskanie wkładu własnego jest wejście naszego miasta na giełdę i pozyskanie środków ze sprzedaży obligacji. Chciałbym skorzystać również z szansy jaką daje partnerstwo publiczno-prawne, czyli współpraca miasta z przedsiębiorcami, firmami.

caoutchouk: Jaka będzie Pańska pierwsza decyzja po objęciu przez Pana władzy? (zakładając, że się Panu uda)?
Łukasz_Więcek: Pierwszą rzeczą jaką chciałbym zrobić po wyborach to usiąść i porozmawiać ze wszystkimi radnymi naszego miasta.

jola: Powtarzam swoje pytania: Czy i jak zamierza Pan zadbać o czystość Radomska, na każdej ulicy, nie tylko w centrum? Czy zamierza Pan wprowadzić strefy płatnego parkowania w centrum Radomska?
Łukasz_Więcek: Projekt podziału miasta na strefy architektoniczne oraz wprowadzenie systemu zarządzania wyglądem miasta na pewno rozwiąże problem czystości miasta.

moon: Którą decyzję prezydent Milczanowskiej w mijającej kadencji uważa Pan za najbardziej nietrafioną?
Łukasz_Więcek: Bardzo trudne pytanie. Nie chciałbym mówić o konkretnych błędach, na miejscu Pani Prezydent postawiłbym nacisk na większy dialog oraz merytoryczną współpracę między wszystkimi klubami w Radzie Miasta.

sdd1975: A jeszcze pytanie...  dlaczego na Pana billboardach wyborczych jest hasło : "(...) z dala od polityki" podczas, gdy kandyduje Pan z PO??
Łukasz_Więcek: Na moim plakacie widnieje hasło "zbudujmy miasto jutro. z dala polityki". PO w Radomsku podjęła śmiałą decyzję postawienia w wyborach na kogoś spoza swojej partii. Jest to dla mnie pewien symbol, gest który udowadnia, że w przypadku samorządu PO stawia na konkretnych ludzi, nie na politykę. Jestem pewien, że Platformie zależy na tym, aby tzw. wielkiej polityki nie przenosić na płaszczyznę samorządu.

krzysztof: ponawiam pytanie: Jak poważny człowiek może promować rozbudzanie atawizmów (paintball - to strzelanie do ludzi wszakże) wśród młodzieży? Czy nie ma innych rozrywek  w Naszym mieście?
Łukasz_Więcek: Pewnie chodzi Panu o moją działalność gospodarczą. Zajmuję się organizacją imprez integracyjnych oraz sportami ekstremalnymi. Rzeczywiście paintball jest jednym ze sportów którymi zajmuje się moja firma. Jestem pewien że sport ten nie wzbudza agresji, wręcz przeciwnie - rozładowuje ją oraz daje ciekawą alternatywę do spędzania czasu.

rsko2010: Jak zamierza Pan pozyskać kadrę do planowanej wyższej uczelni w naszym mieście?
Łukasz_Więcek: Nie powinniśmy tworzyć uczelni od podstaw - to nie jest zadanie miasta. Naszą rolą - rolą prezydenta - jest wspieranie działania wyższej uczelni i zachęcanie  kierownictwa przynajmniej jednej z nich do tego, aby powstał ośrodek akademicki, który będzie kształcił nie tylko studentów zaocznych, ale również dziennych.

caoutchouk: Czy zamierza Pan wprowadzić nowe imprezy dla naszego miasta????
Łukasz_Więcek: Uważam, że w Radomsku odbywają się imprezy które warto rozwijać i wspierać. Zmieniłbym formę organizacji Dni Radomska. Chcę wspierać rozwój Radomsko Open by Night oraz Festiwal Zalewajki. Uważam, że te imprezy powinny mieć lepszą promocję, tak aby promowały Radomsko w całej Polsce. Jestem też zdania, że powinniśmy bardziej docenić imprezy kulturalne organizacji pozarządowych, które mogą stać  się naszą wizytówką.

sdd1975: Czy w Radomsku będzie strefa płatnego parkowania??
Łukasz_Więcek: Myślę że miastu potrzeba jest więcej miejsc parkingowych, wprowadzenie opłat jest najprostszym rozwiązaniem, ale niekoniecznie najlepszym.

moon: Na kogo zagłosuje Pan w wyborach na prezydenta miasta Radomska, zakładając, ze nie na siebie?
Łukasz_Więcek: Jestem przekonany o tym, że jestem najlepszym kandydatem, dlatego zagłosuję na siebie  :)      Gdybym nie mógł zagłosować na siebie, zagłosowałbym na kandydata który przedstawi konkretny i merytoryczny program dla Radomska. Niestety na razie żaden z kontrkandydatów tego nie zrobił.

Tadekniejadek: Czy Radomsko doczeka sie boiska piłkarskiego ze sztuczną trawą, pełnowymiarowego i z oświetleniem?
Łukasz_Więcek: Najpierw musimy zająć się budową klubu i szkoleniem młodzieży, potem będziemy myśleć o pełnowymiarowym boisku.

jola: Czy zamierza Pan wybudować nowe przedszkola i żłobki?
Łukasz_Więcek: Na pewno Radomsku potrzebny jest żłobek, ten temat należy traktować jako sprawę priorytetową. Dodatkowo uważam, że trzeba zadbać o modernizację obecnych przedszkoli.

rsko2010: Kogo po wygranych wyborach najchętniej widziałby Pan w roli wiceprezydentów?
Łukasz_Więcek: Najchętniej widziałbym tam osoby kompetentne, zaangażowane, posiadające wiedzę i umiejętności do pracy na tym stanowisku.


moon: A Pana harcerski pseudonim JOKER to znaczy, że można Pana wymienić na każdą inna kartę?
Łukasz_Więcek: Z tego co pamiętam przezwisko Joker wzięło się od uśmiechu - bo często się uśmiecham, jestem pełen optymizmu.

 

moon: A może coś z życia osobistego? czy Pan jest żonaty/zajęty?
Łukasz_Więcek: Jestem kawalerem  :)    

Łukasz_Więcek: Chciałbym podziękować wszystkim za wspólne spotkanie oraz merytoryczną i kulturalną dyskusję. Mam nadzieję, że poznaliście mnie znacznie lepiej.
Łukasz_Więcek: Nie pozostaje mi nic innego jak prosić o głos 21 listopada i 5 grudnia  :)

 

Radomsko24: Dziękujemy za udział w czacie.


FOTOGALERIA

Więcej o:
czat wybory łukasz więcek
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE