Radomsko, Łódzkie 19.0o Wtorek, 20 Sierpnia 2019

„Łódzkie Pełne Kultury” - warsztaty w MDK

Kultura i rozrywka
Beata Januszewska

Uczniowie klas podstawowych uczestniczyli w Miejskim Domu Kultury w Radomsku 5 listopada w warsztatach z wyobraźni „Przez dziurkę od klucza, czyli my po drugiej stronie lustra”, które są częścią projektu Łódzkiego Domu Kultury „Łódzkie Pełne Kultury”.

Na warsztatach, które prowadziła Katarzyna Trela z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, dzieci poprzez obcowanie ze sztuką rozwijały swoją wyobraźnię. Posłużyły temu prace polskiej artystki rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz, której prace były niedawno prezentowane na wystawie w Muzeum. Uczniowie na przykładach dzieł artystki, nazywanymi abakanami, miały całe mnóstwo skojarzeń. Zajęcia miały to właśnie na celu, aby pobudzić dziecięcą wyobraźnię. Prowadząca wprowadziła dzieci w świat fantazji, snów, wyobraźni, surrealistycznych wizji świata takich artystów jak chociażby Salvador Dali. Ale również posłużyła się przykładami z filmów i książek, jak chociażby „Alicja w Krainie Czarów” czy „Lew, czarownica i stara szafa” poprzez które przypomniała dzieciom o tajemniczych przejściach do równoległych rzeczywistości.

- Rozbudzenie wyobraźni to jest główny cel warsztatów. Dzieci zdobywają podstawowe informacje dotyczące twórczości artystki, materiałów, których mogą dotknąć, doświadczyć tego na jakich materiałach pracowała Magdalena Abkamowicz. Na tych zajęciach chodzi o to by, rozwijać ich wyobraźnię, ich pomysły, żeby one mogły bardziej się wypowiadać niż ja mam im przekazywać tylko i wyłącznie suche fakty
- mówiła Katarzyna Trela, na co dzień pracująca w dziale edukacji CMWŁ w Łodzi.

Dzieci podzielono na grupy i ich zadaniem było stworzenie na kartkach papieru własnych wymarzonych światów na bazie otrzymanych przedmiotów i tekstów. Za pomocą kredek, włóczki, kleju i mazaków młodzi ludzie stworzyli barwne projekty.
 
„Łódzkie pełne kultury” to już II edycja. Jest to projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. Dofinansowany jest on ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

komentarze