[LIFESTYLE] Pocałunek palacza: jak bardzo jest toksyczny?

[LIFESTYLE] Pocałunek palacza: jak bardzo jest toksyczny?

Walentynki zbliżają się do mieszkańców Radomska coraz większymi krokami, o czym świadczą miłosne ozdobny w witrynach lokalnych sklepów. Obok nich nie można przejść obojętnie. Wielu z Was pewnie ma już plany i spakowany prezent. Niestety, życiowym partnerom palaczy nie jest do śmiechu. Kolejny rok z rzędu są skazani na wymianę toksycznych pocałunków. Drogi palaczu, mieszkańcu Radomska, prezent jeszcze nie gotowy? Może porzuć zgubny nałóg, raz na zawsze?

Palenie papierosów przyczynia się do rozpadu związku

Tak, to prawda. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez naukowców z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, które dowodzą, że ryzyko rozpadu związku, w których tylko jeden partner jest palaczem jest nawet o 90 procent wyższe niż wśród par, w których pali albo obydwoje partnerów, albo żaden z nich.

Palaczu, mieszkańcu Radomska odpalając kolejnego papierosa w towarzystwie najbliższej osoby, skazujesz ją na wdychanie toksycznego dymu. Mało tego, robisz to również przez pocałunek. Po wypaleniu papierosa, substancje znajdujące się w dymie z papierosa (powstałe podczas spalania tytoniu) oblepiają Twoje płuca, gardło, czy język. Ten „toksyczny koktajl” miesza się ze śliną, florą bakteryjną Twojej jamy ustnej. Obdarowując kogoś pocałunkiem, przekazujesz tą zabójczą mieszankę.

Nie pozostawiamy Wam złudzeń, papierosy szkodzą Tobie i Twoim bliskim, właśnie dlatego powinniście je rzucić. Jeżeli jest to dla Was zbyt trudne, rozważcie zastąpienie tradycyjnego papierosa jego mniej szkodliwym odpowiednikiem jak elektroniczny papieros czy podgrzewacz tytoniu typu IQOS.

Globalny problem

Palenie papierosów to nie tylko problem w naszym kraju, ma on zasięg globalny! Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia na całym świecie mamy aż miliard palaczy! Prognozy jasno wskazują, że liczba ta utrzyma się na podobnym poziomie, przez najbliższe pięć lat. W Polsce papierosy pali aż 8 milionów Polaków!

Kraje na całym świecie próbują jakoś rozwiązać ten problem. Czy to wycofując mentolowe papierosy z krajowego rynku, czy zakazując palenia papierosów w miejscach publicznych. Drastyczne reklamy umieszczane na paczkach również nie pozostawiają pola dla wyobraźni. Tak, papierosy szkodzą zdrowiu! Wskutek rozwoju chorób związanych z paleniem papierosów, w skali roku umiera około 67 tysięcy Polek i Polaków. Niebezpiecznym następstwem palenia papierosów jest POChP czyli przewlekła, obturacyjna choroba płuc. W samej Polsce choruje na nią aż 2 mln palaczy, a z jej powodu rocznie umiera 15 tysięcy z nich.

Nikotyna, tytoń, dym

Okazuje się, że to nie nikotyna czy tytoń są problemem. Nikotyna uzależnia to fakt, jednak nie jest uznawana za substancję rakotwórczą, nie ma jej w bazie INCHEM (tj. największa, światowa lista substancji chemicznych), której współautorem jest WHO. Problem stanowi dym papierosy, który zawiera około 7 tys. substancji, z czego 93 uznaje się za szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe, a blisko 70 za rakotwórcze! Palaczu, jeżeli te dane Cię nie przekonują i nie zamierzasz rzucać palenia, rozważ zamianę tradycyjnego papierosa na jego mniej szkodliwą dla zdrowia alternatywę – podgrzewacz tytoniu typu IQOS czy elektroniczny papieros.

IQOS – co to właściwie jest?

IQOS to elektroniczne urządzenie, które podgrzewa tytoń do temperatury poniżej 350 stopni, ale go nie spala. Wytworzony aerozol zawiera nikotynę. Przeprowadzone do tej pory badania naukowe, poświadczają, że w aerozolu z IQOS-a znajduje się znacząco mniej szkodliwych substancji niż w dymie papierosowym. Kto wydał takie opinie? Instytucje publiczne i niezależne ośrodki naukowe znajdujące się między innymi w takich krajach jak: Norwegia, Szwajcaria, Belgia, Japonia czy USA.

Użytkowanie IQOS-a nie wiąże się z przykrym zapachem ubrań, włosów czy z ust! Od jego stosowania nie żółkną palce, dłonie. Można z niego korzystać również w domu, ponieważ nie wytwarza żaru, popiołu, a przede wszystkim w pomieszczeniu nie pozostawia drażniącego nozdrza zapachu.

Więcej o:
walentynki palenie papierosów papierosy pocałunek palacza lifestyle nikotyna tytoń dym iquos
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE