Leśnicy apelują: odwiedzając lasy przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa

Leśnicy apelują: odwiedzając lasy przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa Fot. pixabay.com

Od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. wszystkie lasy Lasów Państwowych na terenie kraju zostały ponownie udostępnione dla odwiedzających. Należy jednak pamiętać, że w Polsce wciąż obowiązuje stan epidemii i korzystać z dobrodziejstw przyrody można tylko z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Pracownicy Lasów Państwowych podpowiadają, jakich zasad należy przestrzegać.

1. Na wycieczkę do lasu wybierz się wyłącznie z osobami, z którym przebywasz na co dzień.
2. Unikaj miejsc szczególnie popularnych wśród turystów, gdzie przebywają tłumy. Odkrywaj nowe lokalizacje w swojej okolicy.
3. Pamiętaj! Wiaty, miejsca biwakowe, wieże widokowe i inne obiekty są zamknięte. Nie korzystaj z nich.
4. Unikaj dotykania powierzchni poręczy, stołów i ławek, które możesz spotkać przy leśnych parkingach lub ścieżkach – na nich również może znajdować się wirus.
5. Na parkingu leśnym, w trosce o innych, noś maskę!
6. Jeśli widzisz na parkingu leśnym lub szlaku tłum spacerowiczów, zrezygnuj z tego miejsca. Las jest duży, znajdziesz w nim odpowiednią ścieżkę dla siebie.
7. Do lasu wybierz się pieszo, rowerem lub własnym samochodem. Unikaj komunikacji miejskiej.
8. Na szlaku zachowaj rekomendowany przez służby sanitarne dystans od innych osób.
9. Las jest dostępny nie tylko w weekend. Na wycieczkę wybierz raczej godziny poranne lub popołudniowe, kiedy spacerujących jest mniej.
10. Zrezygnuj z uprawiania w lesie sportów ekstremalnych i narażania się na potencjalne kontuzje lub wypadki wymagające pomocy medycznej. Służby ratownicze są teraz bardzo obciążone, nie przysparzaj im dodatkowej pracy.
11. Po powrocie do domu umyj ręce!
12. Weź prowiant ze sobą. Pamiętaj, że lokalna gastronomia i schroniska są zamknięte.
13. Pamiętaj! Stosuj się do bieżących komunikatów służb sanitarnych i władz.
14. Znajdź najaktualniejsze informacje o dostępności szlaków w poszczególnych nadleśnictwach na ich stronach internetowych lub profilach społecznościowych.
15. Ciesz się bezpiecznie naturą!

Leśnicy podkreślają, że w obecnie w lasach panuje ogromna susza, w związku z czym należy zachować szczególną rozwagę, ponieważ łatwo doprowadzić do pożaru.

Więcej o:
koronawirus lasy zasady bezpieczeństwa lasy lasy państwowe nadleśnictwo radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE