Lepiej wiedzieć… niż zapłacić mandat. Czyli jak zgodnie z prawem przewieźć choinkę

Lepiej wiedzieć… niż zapłacić mandat. Czyli jak zgodnie z prawem przewieźć choinkę

Na kilka dni przed świętami jeszcze nie każdy ma w domu choinkę, a część z was pojedzie po nią autem i przywiezie ją na dachu lub w kabinie. Jak to zrobić bezpiecznie a przede wszystkim zgodnie z prawem, by świątecznej atmosfery nie popsuł wysoki mandat?

Aby zgodnie z prawem przewieźć choinkę samochodem, wystarczy znać tylko kilka przepisów, ponieważ temat przewożenia ładunków jest dość obszerny opisany w kodeksie drogowym, ale nie wszystko będzie dotyczyło oczywiście naszego świątecznego drzewka.

O radę poprosiliśmy Mariusza Pawłowskiego, naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Radomsku.

- Drzewko może wystawać z tyłu poza obrys maksymalnie do 2 m i maksymalnie 0,5 m do przodu. Przy czym w tym drugim przypadku, również nie więcej niż 1,5 m od siedzenia kierowcy. Jeżeli w ogóle choinka wystaje poza obrys, z tyłu należy umieścić czerwoną chorągiewkę – można zastosować kawałek materiału. Z przodu natomiast chorągiewka powinna mieć kolor pomarańczowy lub biało-czerwony. Brak takiego dodatku podczas kontroli drogowej może niestety oznaczać dla was dodatkowy wydatek 150 zł - mówi Mariusz Pawłowski.

Teraz kilka praktycznych rad od nas:

Nawet zapakowane w siatkę drzewko może porządnie nabrudzić, a lepka żywica nie będzie łatwa do usunięcia. Dlatego lepiej jest przewozić choinkę na dachu. Choinkę lepiej na dachu umieścić czubkiem do tyłu. Ze względu na kształt – choinka pniem do przodu podda się łatwiej oporowi powietrza. Jeżeli już chcemy drzewko włożyć do środka samochodu dobrze jest kupić sobie folię budowlaną, malarską i wyłożyć do wnętrz samochodu. To niewielki koszt. Wyniesie nas taniej niż później pranie tapicerki siedzeń z żywicy.

Życzymy udanych zakupów i bezpiecznego transportu.

Więcej o:
komenda powiatowa policji w radomsku święta lasy państwowe choinka boże narodzenie
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE