Leasing samochodu - co to jest?

Leasing samochodu - co to jest?

Co to jest leasing samochodu? Jak się okazuje dużo ludzi do końca nie rozumie czym on jest. Wynika to m.in. z tego, że nie każdy może go uzyskać. Mogą się o niego starać jedynie osoby, które prowadzą własną firmę oraz mają dobrą sytuację finansową. Jakie są najważniejsze kryteria, które trzeba spełniać, aby uzyskać leasing samochodu? Sprawdź to w naszym artykule!

Choć mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach wszyscy wiedzą, co oznacza leasing samochodu, to jednak jest zupełnie na odwrót.

Kto może uzyskać leasing?

Jednym z podstawowych wymogów jest posiadanie firmy. Nie może ona być także świeżo założona, bowiem najprawdopodobniej nie uzyskamy leasingu. Najlepiej więc, aby działała ona od kilku miesięcy - 3-miesięczny okres to zupełne minimum. Jednak nie tylko to jest ważne.

Osoba ubiegająca się o leasing musi także mieć czystą historię płatniczą. Co to oznacza? Nie może znajdować się w bazach dłużników, a poza tym musi mieć dobrą historię w BIK. W innym przypadku możemy mieć spore trudności z uzyskaniem finansowania. Starając się o leasing na samochód, musimy pamiętać, że ważna jest też odpowiednia zdolność leasingowa (kredytowa).

Wszystkie te wymagania są po to, aby firma leasingowa była zabezpieczona. Oczywiste jest to, że zawsze istnieje ryzyko, że osoba uzyskująca leasing może przywłaszczyć sobie przedmiot, na który uzyskała leasing, bez spłacenia zobowiązania. Dlatego też leasing na samochód nie jest udzielany każdemu. Zanim firma podejmie decyduje o leasingu, to przeprowadzana jest ocena ryzyka. Zobacz, na czym ona polega.

Na czym polega ocena ryzyka?

Procedury oceny ryzyka dzielą się na uproszczone i standardowe (pełne). Rzecz jasna każda firma leasingowa wyróżnia się swoimi innymi procedurami, lecz w większości przypadku są one podobne. Jeśli na przykład chodzi o uzyskanie leasingu na samochód, to najczęściej odbywa się procedura uproszczona. Osoba ubiegająca się o taki rodzaj leasingu nie musi przygotowywać żadnych dokumentów - wystarczy jedynie dowód osobisty. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że ważny jest też okres prowadzenia firmy - zazwyczaj wymagane jest, aby firma prosperowała przynajmniej 3 miesiące.

Sprawa wygląda trochę inaczej, jeśli chodzi o uzyskanie leasingu na droższe środki, do których zaliczamy m.in. różnego rodzaju maszyny i urządzenia. Aby uzyskać finansowanie, musimy przejść przez standardową procedurą, która polega na weryfikacji zdolności kredytowej - ta natomiast dokonywana jest na podstawie różnych papierów finansowych m.in. deklaracji podatkowych.

Podsumowanie

Podsumowując, uzyskanie leasingu na samochód czy innych środków trwałych wcale nie jest takie trudne - oczywiście pod warunkiem, że spełniamy wszystkie wyżej wymienione wymagania, czyli posiadamy działalność prosperującą przynajmniej kilka miesięcy oraz mamy dobrą historię kredytową. W takiej sytuacji nie powinniśmy napotkać na żadne problemy związane z przyznaniem finansowania.

Warto jednak znaleźć korzystną ofertę na sfinansowanie zakupu swojego pojazdu – możesz obliczyć ratę leasingu na stronie https://vleasing.pl

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE