Laptop, który nie działa – co zrobić?

Laptop, który nie działa – co zrobić?

Sytuacje, kiedy z naszego laptopa korzystamy jako głównego narzędzia pracy, a on nie chce z nami współpracować, bywają mocno frustrujące. Bez względu na to, czy problem dotyczy samego jego włączenia, samoistnego wyłączania się, martwych pikseli, braku obrazu wyświetlanego na matrycy, czy zauważalnego braku w dostępie do zapisanych plików, nie do końca wiemy, jak reagować. Bardzo często mylnie wychodzimy z założenia, że nasze urządzenie bezpowrotnie się zepsuło.

Jednak warto wiedzieć o tym, że istnieją różnego rodzaju awarie laptopów, które możemy dość łatwo naprawić. Oczywiście nie mówimy tutaj dosłownie o samodzielnych działaniach podejmowanych w tym temacie, gdyż te mogłyby doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń i tym samym stwarzać znacznie większe problemy w późniejszej ingerencji fachowców. Niewątpliwie najlepszą decyzją, jaką możemy podjąć w sytuacji, gdy zmagamy się z problemem dotyczącym naszego laptopa, jest powierzenie go w ręce profesjonalistów.

Dlaczego laptop nie działa?

Na postawione wyżej pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Nawet, jeżeli chcielibyśmy wymienić wszystkie możliwe problemy, związane z taką usterką, z pewnością byłoby ich całe mnóstwo. W dzisiejszym tekście skupimy się jednak na kilku flagowych usterkach, które bywają frustrujące i jednocześnie dość łatwe do rozwiązania.

Jedną z przyczyn, iż laptop nie działa, może być między innymi problem z uszkodzoną matrycą. Wtedy nawet nie zauważamy, że nasze urządzenie włączyła się, a jedynie nie wyświetla się tutaj obraz. Tak naprawdę samodzielnie możemy zdiagnozować ten problem, podłączając naszego laptopa do monitora zewnętrznego. Jeżeli zauważymy, że wszystko działa, jak należy, gdy mamy dodatkowy wyświetlacz, problem jest oczywisty i bardzo często dotyczy wymiany matrycy lub po prostu konieczna będzie ingerencja ze strony fachowców i sprawdzenie ewentualnych złączy. Dodatkowo bardzo często nasz laptop podłączony do ładowania nie chce się włączyć. W takiej sytuacji powinniśmy sprawdzić, czy zasilacz nie uległ zniszczeniu. Dodatkowo problem może skupiać się także na samej baterii. Istnieją również sytuacje, że awaria dotyczy zarówno zasilacza, jak i baterii, która po prostu się nie naładowała, dlatego laptop nie może się włączyć. Samodzielnie ciężko nam będzie zdiagnozować tego typu problem, a ewentualne rozkręcanie laptopa, naprawa zasilacza, wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. Wiele zasilaczy jednak zostało wyposażonych w kontrolną diodę, która sygnalizuje prawidłową ich pracę. Śmiało możemy sugerować się tym rozwiązaniem. W podobnej sytuacji często zapominamy, że problem może dotyczyć także klawiatury, a dokładnie przycisku włączania. Kiedy jesteśmy właścicielami laptopa z podświetlaną klawiaturą, od razu możemy zauważyć, czy działa ona poprawnie. Zaraz po uruchomieniu naszego sprzętu reaguje ona podświetleniem. Gdy nie mamy takiego sygnału, jest to pewien powód do zmartwień.

Usterki mechaniczne niezwykle niebezpieczne

Oczywiście należy również wspomnieć o tym, że różnego rodzaju problemy związane z niemożliwością włączenia laptopa bardzo często wynikają z usterek mechanicznych, do których dochodzi w wyniku niewłaściwego użytkowania naszego sprzętu. Niekiedy wystarczy upadek z wysokości, zalanie naszego laptopa cieczą, zamknięcie jakiegoś przedmiotu między klawiaturą a matrycą, a już pojawia się spory problem. W takiej sytuacji bardzo często zastanawiamy się, czy warto zdecydować się na rozwiązanie tego problemu fachowców, czy być może od razu powinniśmy zainwestować w nowe rozwiązanie sprzętowe. Wiele osób wychodzi z założenia, że naprawa laptopów to czynność niezwykle droga, którą tak naprawdę się nie opłaca. Tego typu przekonanie bywa bardzo często błędne. Oczywiście koszty, które musielibyśmy ponieść ewentualną naprawę, bywają uzależnione od rodzaju i stopnia uszkodzenia. Jednak często są one zdecydowanie korzystniejsze finansowo niż inwestycja w zupełnie nowy sprzęt.

Podsumowanie

Oprócz różnorodnych usterek i problemów sprzętowych związanych z naszymi laptopami powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że od dawna zmagamy się ze zjawiskiem planowego postarzania produktów. Oznacza to więc, że już na etapie produkcji twórcy urządzeń wychodzą z założenia, że sprzęty też będą miały określoną żywotność. Dlatego też powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet kiedy za kupimy zupełnie nowy komputer, nie będzie on urządzeniem długowiecznym. Kiedy ulegnie on awarii na gwarancji, niewątpliwie warto skorzystać z tego typu rozwiązania. Aczkolwiek również w sytuacji, gdy problem dotyczy kilkuletniego urządzenia, również wiele serwisów pogwarancyjnych poradzi sobie z usterkami.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE