Łąka kwietna powstaje przy A1 niedaleko Radomska

Fot. Klaudia Gajda

Trwa właśnie największy łąkowy projekt w Polsce. Na ponad 50 hektarach przy autostradzie A1 w okolicach Radomska wysiewana jest łąka kwietna. Finisz prac zaplanowany jest na koniec maja 2022 r.

Na łące pojawią się tylko rodzime i wieloletnie gatunki roślin - mieszanka traw oraz kwiatów polnych: dziewanna wielkokwiatowa, złocień zwyczajny. Siane są podczas budowy aby nie generować dodatkowych kosztów.

Prace zaczęły się w listopadzie, już wysiane zostało około 12 hektarów, prowadzone są w zależności od pogody. Na razie ze względu na mokre podłoże jest przerwa w sianiu. Najpewniej prace wrócą na wiosnę lub wcześniej jeśli pozwoli pogoda. Odcinek łąki będzie rozciągał się na długość 16 km.

- Łąki działają antysmogowo. Rosnące na nich rośliny znacznie lepiej wyłapują pyły pochodzące ze spalin i ścierania opon niż trawy. 1 m2 łąki pochłania tyle pyłów zawieszonych i dwutlenku węgla co 5 letnie drzewo. Dzięki dłuższym i bardziej rozbudowanym korzeniom łąki sprawdzają się jako rezerwuary wody opadowej w glebie. Dzięki temu przeciwdziałają powodziom, podtopieniom i zalewaniu dróg – mówi Bartosz Zwoliński z Fundacji Łąka.

Działacze Fundacji Łąka  - są wiodącymi twórcami łąk kwietnych na polskim rynku. Zmienili już oblicza Krakowa, Warszawy, Białegostoku i innych polskich miast.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko autostrada a1 a1 łąka kwietna a1 fundacja łąka
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE