Kursy windsurfingu i kitesurfingu na Helu

Kursy windsurfingu i kitesurfingu na Helu

Choć jest dopiero początek marca, już teraz należy myśleć o planowaniu letnich wczasów. Jeśli chcesz przełamać wakacyjną rutynę, aktywnie spędzić czas i nauczyć się czegoś nowego, kitesurfing i windsurfing mogą być dla Ciebie.

Kitesurfing czy windsurfing to nie tylko sport, ale także pełne doświadczenie, obejmujące często życie w przyczepie, żywienie się w foodtruckach i mnóstwo pozytywnej energii.

Kurs windsurfingu nad morzem

Windsurfing cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ jest to tona zabawy, a próg rozpoczęcia jest niemal nieistniejący: na małych deskach z żaglem startować mogą nawet pięciolatki. Górnej granicy wieku nie ma.

Z tego względu tak wiele osób decyduje się na wykupienie kursu windsurfing, by nauczyć się ślizgania po wodzie.

Tak naprawdę jedynym wymogiem jest umiejętność pływania (i może względna forma), a posiadać trzeba tylko przylegające kąpielówki i ręcznik. Opcjonalnie jeszcze nakrycie głowy.

Reszta - pędnik (żagiel), trapez (pas biodrowy, którym przymocowuje się do pędnika), kask, kamizelka ratunkowa, deska oraz pianka, gwarantująca ciepło - zapewniana jest podczas kursu. W trosce o bezpieczeństwo, nad wszystkim w pobliżu czuwa ekipa w motorówce.

Kurs kitesurfingu na Helu

Nieco mniej znana siostra windsurfingu, kitesurfing, oferuje jeszcze więcej zabawy. Jak sama nazwa wskazuje, polega to na ślizganiu się po wodzie przy pomocy latawca, który ciągnie surfera.

Kitesurfing jest sportem ekstremalnym i wymaga odrobinę więcej - ale niewiele! Kursant musi ważyć minimum 30-35 kg i mieć przynajmniej 12-13 lat (chociaż w niektórych przypadkach może mieć zaledwie 10!). Tak samo jak przy windsurfingu, potrzebne są tylko przylegające kąpielówki i ręcznik - reszta dostępna jest w cenie kursu.

Surfszkola.pl oferuje 4 poziomy nauki kitesurfingu. Dzięki temu można nauczyć się latania z latawcem od podstaw, rozpocząć na swoim poziomie, jeśli posiadasz już jakieś doświadczenie, a nawet osiągnąć poziom, który pozwoli Ci dosłownie latać i robić sztuczki.

Jeśli powietrzny freestyle Cię nie kręci, możesz spróbować swoich sił na alternatywnych deskach: z foilem albo kierunkowej.

Kitesurfing w Polsce czy za granicą?

Planując wczasy nad wodą, zazwyczaj skłaniamy się ku cieplejszym, zagranicznym morzom. Z tego względu mogłoby się wydawać, że jest to dobre rozwiązanie także w przypadku kitesurfingu. Jest to jednak niesłuszne założenie.

Warunki na polskim Helu są wprost idealne do kitesurfingu. Jest tam wietrznie, woda jest płytka, a dno piaszczyste, pozbawione raf czy jeżowców. Woda wolna jest od rekinów. Dzięki temu kitesurfing w Polsce jest bezpieczny, przyjemny i prosty do nauczenia się.

Naturalnie niezbędnym elementem tych sportów jest wiatr - bez niego nie popłyniesz. Szczęśliwie, w Polsce windsurfing i kitesurfing możliwe są od końcówki kwietnia aż do początku października. Wietrznych dni na pewno będzie pod dostatkiem.

Wskakuj na deskę i leć! 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE