Kuchnia retro - czym jest i czy warto ją mieć?

Kuchnia retro - czym jest i czy warto ją mieć?

Wystrój wnętrz to sprawa bardzo indywidualna i każdemu podoba się co innego, chociaż z drugiej strony nie da się ukryć, że większość z nas podąża za pewnymi trendami. Wielu osobom podoba się na przykład minimalizm lub styl industrialny, jednak dla innych są one zbyt surowe i "pozbawione życia". Gdy zaliczamy się do tej drugiej grupy i jednocześnie nie wiemy, jak urządzić swoją kuchnię, warto rozpatrzyć wykorzystanie stylu retro. Jest to lekki i przyjemny dla oka nurt, który wielu osobom kojarzy się z domem i ciepłem rodzinnym - dlatego właśnie staje się coraz popularniejszy. Na czym dokładnie polega kuchnia retro i jakie warunki musimy spełnić, by osiągnąć podobny efekt? Jakie sprzęty przydadzą się w takim otoczeniu i jak je wybrać? Co zrobić z kolorystyką, aby wszystko ładnie się zgrało?

1. Czym jest kuchnia retro
2. Co powinno się znaleźć w kuchni retro
3. Do jakich wnętrz pasuje kuchnia retro?

Czym jest kuchnia retro

Styl retro jest poniekąd odpowiedzią na dominujący obecnie minimalizm. Nie każdy z nas lubi sprawiające wrażenie sterylnych i często mocno stonowane, nowoczesne wnętrza. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń funkcyjnych, jak łazienka czy kuchnia właśnie, gdzie często jest duże zamieszanie, a na tle minimalistycznego wyposażenia całość wygląda, jakby była mało zadbana. W przypadku stylu retro jest trochę inaczej - surowe czerń, biel i szarości zamieniamy na ciepłe, lekko przybrudzone ecru i odcienie cegły, a także ciepłe w tonacji szarości. Do tego często dochodzą również sprzęty stylizowane na te z poprzedniej epoki, które kojarzą nam się często z dzieciństwem i domem rodzinnym lub domem naszych dziadków. Kuchnie retro są o wiele bardziej przytulne i misternie skomponowane, nawet jeżeli mają całkiem dużą powierzchnię. W tego typu wystroju dominuje prawdziwe drewno, porcelana i sprzęty na kurki i przełączniki.

Co powinno się znaleźć w kuchni retro

Najważniejszą cechą kuchni retro jest jej kolorystyka i wykończenie. Warto iść w naturalne materiały, jak na przykład różne odmiany drewna. Możemy stworzyć swoją kuchnię w wersji monochromatycznej lub łamać kolory odcieniami szarości czy nawet czernią, jeżeli tak nam bardziej pasuje. Także i sprzęt AGD będzie się tutaj różnił - zamiast minimalistycznej w wyrazie płyty indukcyjnej warto zdecydować się na kuchenkę gazową z widocznymi palnikami i pokrętłami. Podobnie możemy potraktować także inne elementy wyposażenia, jak mikrofalówka, pralka czy nawet zlewozmywak. Jednym z ciekawszych pomysłów jest odsłanianie lub układanie cegły, zwykle wykonywane na jednej ze ścian. Taki zabieg pozwala uzyskać bardzo ciekawy, domowy efekt - nawet gdy mieszkamy w nowoczesnym apartamentowcu.

Do jakich wnętrz pasuje kuchnia retro?

Podobnie jak minimalizm, kuchnia retro pasuje praktycznie do każdego sposobu wykończenia mieszkania. Możemy iść za ciosem i stworzyć podobne aranżacje dla wszystkich pomieszczeń, lub potraktować kuchnię jako osobny element i zrobić jej remont z wyjątkowym i niepowtarzalnym efektem. Styl retro nada się przy tym zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń: ze względu na mnogość szafek, szafeczek i schowków, jaka zwykle pojawia się w takich projektach, może być to świetna wariacja na temat tzw. kuchni frankfurckiej, czyli takiej o bardzo małym metrażu, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Z drugiej strony jeżeli dysponujemy dużą kuchnią połączoną z jadalnią, również będziemy w stanie osiągnąć bardzo ciekawy efekt, szczególnie gdy zdecydujemy się raczej na jasne kolory.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE