Ktoś uszkodził pomnik w Kamieńsku?

Ktoś uszkodził pomnik w Kamieńsku?

Od pewnego czasu pomnik Tadeusza Kościuszki na placu Wolności w Kamieńsku naprzeciw kościoła jest szczelnie okutany folią. Co jest tego powodem? Nikt z mieszkańców do końca nie wie. Domysłów jest sporo.

Ktoś uszkodził pomnik? Będzie rozbierany? O informacje zapytaliśmy u źródła – w UMiG w Kamieńsku.

 -  Ząb czasu już uszkodził pomnik. W latach 90-tych został on obłożony płytką z pisakowca. Dzisiaj nie była w najlepszej formie. Wyczyszczenie tej płytki nie dawało oczekiwanego efektu. W rezultacie podjęliśmy decyzje o zdęciu płytki z piaskowaca i położenie nowej. Postać na cokole jest też wyczyszczona i odpowiednio zaimpregnowana. Wbrew pozorom nie był to prosty zabieg. Największym problemem było znalezienie odpowiedniej firmy, która podjęła by się tego zadania. Udało się. Prace wykonała firma z Bełchatowa. Foliową szatę Kościuszko zrzuci chyba już w lutym – komentuje Bogdan Pawłowski.

Z kart historii (Źródło: Otwarty Przewodnik Krajoznawczy „Kamieńsk. Dwa pomniki Tadeusza Kościuszki” autor Artur Węgrowicz)

Pomnik odsłonięto w święto niepodległości w 1991 r., podczas obchodów 700-lecia miasta. Stoi przy placu Wolności naprzeciw kościoła. Napis na monumencie brzmi: Tadeusz Kościuszko 1746-1817. Bohaterowi narodu polskiego w 700-lecie Kamieńska, 1991 r, mieszkańcy. Nie jest to ten sam pomnik, który ocalał w wojennym nalocie. Na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Kamieńska jest informację, że tamten kampanię wrześniową co prawda przetrwał, ale został zburzony w czasie wojny. Przywołano tam notatkę sporządzoną przez harcmistrza dr Mieczysława Kotarbińskiego z 1941 r.: Antoni Richter (tłumacz Zarządu Gminy w latach 1939-1941), na polecenie żandarmów hitlerowskich zburzył pomnik Tadeusza Kościuszki przy pomocy Żydów. Są też dokumentujące ten fakt stare fotografie.

Zburzony wtedy pomnik Tadeusza Kościuszki stanął na kamieńskim rynku u progu niepodległości. Komitet budowy zawiązał się w 1917 r. Ofiary zbierano wśród mieszkańców miasteczka, by uczcić okrągłą rocznicę śmierci naczelnika. Wreszcie, na wysokiej kolumnie, pośrodku rynku a twarzą w stronę kościoła, postawiono statuę. Napis brzmiał: Tadeuszowi Kościuszce, bohaterowi narodu polskiego, bojownikowi o wolność Ojczyzny i prawa ludu w 100. rocznicę śmierci. Na starych zdjęciach widać monument stojący pośrodku dużego placu, na tle podcieniowej pierzei. To wszystko znikło we wrześniu 1939.

Więcej o:
kamieńsk bogdan pawłowski pomnik
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE