Księga wieczysta działki - jakich informacji dostarcza?

Księga wieczysta działki - jakich informacji dostarcza? Fot. Zdjęcie: Pixabay.com

Księga wieczysta działki stanowi najistotniejszy dokument odnoszący się do nieruchomości. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach powinniśmy do niej zajrzeć i jakie informacje możemy w niej znaleźć.

Czym jest księga wieczysta?

Dzięki księdze wieczystej możemy sprawdzić stan prawny nieruchomości. Ma to wyjątkowo istotne znaczenie, ponieważ w przypadku rozbieżności między stanem rzeczywistym a stanem z księgi, decydujące znaczenie mają zapisy w dokumencie. Księga jest rejestrem publicznym, którym rządzi zasada jawności, co oznacza, że zajrzeć do niej może każda osoba zainteresowana. Warto mieć na uwadze, że aby zapoznać się z aktami księgi wykazać musimy interes prawny. Dokument zawiera informacje, które dotyczą właścicieli nieruchomości, ewentualnych hipotek czy służebności. Do księgi powinniśmy zajrzeć więc zawsze wtedy, gdy znaczenie ma dla nas stan prawny nieruchomości - na przykład przy okazji transakcji kupna-sprzedaży, której przedmiotem jest działka, czy w przypadku postępowania spadkowego, darowizny.

Jakie informacje znajdziemy w księdze wieczystej działki?

Księga wieczysta zbudowana jest z czterech działów. Każdy z nich zawiera inny zestaw informacji o działce. Pierwszy dział I-O "Oznaczenie nieruchomości" oraz I-Sp "Spis praw związanych z własnością" to część, w której dostępne są wpisy o samej działce i prawach, które związane są z prawem własności. Będziemy analizować ten dział w poszukiwaniu danych o położeniu danej działki, jej powierzchni czy, aby sprawdzić indywidualny identyfikator (adres administracyjny) nieruchomości. Tam też znajduje się informacja o sposobie korzystania z działki - określa ona rodzaj użytku gruntowego dla działki ewidencyjnej.

Kolejny Dział II - "Własność" opisuje właściciela i użytkownika wieczystego. Tam sprawdzimy na przykład do kogo należy działka, jeżeli właścicieli jest więcej niż jeden, jaki jest rodzaj wspólności, jaka jest wysokość udziałów. W tym dziale zawarte są również dane odnoszące się do dokumentów takich jak umowa sprzedaży, na podstawie których dokonano wpisu.

W Dziale III - "Prawa, roszczenia i ograniczenia" odnajdziemy informacje odnoszące się do praw rzeczowych oraz osobistych, które mają związek z konkretną nieruchomością. Najlepsza sytuacja to ta, w której w tym dziale nie ma żadnych wpisów - oznacza to, że konkretna działka nie jest obciążona prawami na rzecz osób trzecich. Jakiego rodzaju wpisów możemy się spodziewać? Na przykład tych, które dotyczą służebności przechodu czy przesyłu.

Dział IV - "Hipoteka" odnosi się do zadłużenia działki. Zawiera informacje o rodzaju hipoteki, jej wysokości i stosunku prawnym, z którego wynika. Dlatego zanim zdecydujemy się na kupno działki lub przyjęcie jej w spadku, koniecznie powinniśmy zweryfikować ten właśnie dział.

Jak sprawdzić księgę wieczystą działki?

Każda księga wieczysta ma indywidualny numer, dzięki któremu możemy znaleźć dokument i zapoznać się z jego treścią. Zajrzeć do księgi da się online - na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości lub stacjonarnie - w siedzibie właściwego sądu rejonowego, prowadzącego rejestr. Jeśli nie znamy numeru, w jednej z internetowych wyszukiwarek numerów KW możemy sprawdzić tę informację, bazując na adresie działki. Zazwyczaj wiąże się to z niewielką opłatą.

Godnym polecenia źródłem wiedzy o księgach wieczystych jest portal Ksiegawieczysta.net. Tam możemy znaleźć różne porady odnoszące się do korzystania z ksiąg wieczystych.

Zdjęcie: Pixabay.com

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE