Ksiądz Zbigniew Wojtysek z Radomska wicemistrzem Europy w halowej piłce nożnej

Ksiądz Zbigniew Wojtysek z Radomska wicemistrzem Europy w halowej piłce nożnej Fot. arch. prywatne

Reprezentacja Polski Księży, w składzie której występował wikary Zbigniew Wojtysek z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Radomsku, wywalczyła wicemistrzostwo Europy Księży w piłce nożnej halowej - Albania 2024.

Turniej odbył się na początku lutego. Tegoroczne Euro w Albanii o tyle było trudne, bo drużyna z Polski jechała bronić tytułu. Była delikatna presja i oczekiwania.

W fazie grupowej polscy księża pokonali Kosowo 6:0, Włochów 8:0 i Czechów 5:2. W ćwierćfinale spotkali się z zeszłorocznym finalistami Portugalią. W meczu padł remis 1:1.  Nadszedł moment na rzuty karne, w których Polacy wygrali 4:3.W półfinale zwyciężyli Bośnię i Hercegowinę 5:1.W wielkim emocjonującym finale 8 lutego księża z Polski ulegli Chorwatom 3:2.

- Dla mnie Mistrzostwa Europy Księży, to to wspaniałe doświadczenie różnorodności, a zarazem jedności powszechnego Jezusowego Kościoła. Każdego dnia ponad 200 księży z 17 krajów Europy, tym samym mówiący w 17 różnych językach ojczystych, łączyło się na wspólnej modlitwie w języku łacińskim sprawując Eucharystię. Zanim rywalizujemy na boisku, to stajemy przy ołtarzu, aby od Boga zaczerpnąć sił – mówi nam po mistrzostwach ksiądz Zbigniew Wojtysek.

Ksiądz Zbigniew Wojtysek w 2023 roku był także w składzie reprezentacji Polski na halowych mistrzostwach w Rumunii. Wtedy do polska drużyna wygrała cały turniej. 

- Drogą do reprezentacji są Mistrzostwa Polski Księży, które podobnie jak Mistrzostwa Europy organizowane są co roku. Księża - piłkarze reprezentując swoje diecezje rywalizują między sobą. Podczas tych mistrzostw w 2022 roku zostałem wybrany MVP turnieju i królem strzelców. A kilka miesięcy później dostałem telefon, abym przyjechał na zgrupowanie reprezentacji Polski, która przygotowuje się na Mistrzostwa Europy w Rumunii. I tak już zostałem - wspomina.

Reprezentacja Polski Księży jest najbardziej utytułowana w Europie. W piętnastu edycjach tej imprezy zdobyła łącznie 15 medali: 8 złotych, 5 srebrnych oraz 2 brązowe.

Wikary Zbigniew Wojtysek piłkę nożną gra od dziecka. Miał wielką radość trenować w kilku klubach piłkarskich, co owocuje obecnie.

- Sport jest dla mnie pasją. Na boisku odpoczywam. Cieszę się, że w parafii św. Maksymiliana jest tak duża grupa ministrantów, która gra w piłkę nożną. Co tydzień trenujemy z ministrantami, którzy obecnie przygotowują się do swoich Mistrzostw Liturgicznej Służby Ołtarza, które odbędą się 24 lutego, co dla nas jest wielkim zaszczytem, bo w Radomsku. Oczywiście już teraz zapraszamy do kibicowania naszej młodzieży na halę powiatową - dodaje.

Więcej o:
zbigniew wojtysek ksiądz radomsko piłka nożna
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE