Krzyż powstańczy powrócił na swoje miejsce

Po kilku tygodniach renowacji krzyż powstańczy powrócił na dziedziniec klasztoru oo. Franciszkanów.

Powstańczy krzyż po renowacji stoi na dziedzińcu klasztoru oo. FranciszkanówPo kilku tygodniach renowacji krzyż powstańczy powrócił na dziedziniec klasztoru oo. Franciszkanów.

Pomysł ratowania krzyża narodził się  w 2009 roku, kiedy to w PSP nr 7 zawiązał się komitet, w którego weszli nauczyciele, rodzice oraz absolwenci szkoły. Zaczęto rozprowadzać specjalne cegiełki, dzięki którym udało się zebrać 3 tys. złotych. Pieniądze przekazano Muzeum Regionalnemu. Brakującą kwotę 6 tys. złotych wyłożył anonimowy darczyńca.

Krzyż znajdujący się na placu klasztoru Franciszkanów w Radomsku stanął tam w 1863 roku. Miał on uczcić niektórych powstańców walczących w okolicach Radomska. Jednym z takich powstańców był Krąkowski - dowódca oddziału działającego m.in. w naszym mieście (ostatecznie jego oddział rozbity został pod Pajęcznem, a Krąkowski tam właśnie zginął).

Inicjatorami postawienia krzyża byli mieszkańcy Radomska, którzy w czasie jednej z niedzielnych manifestacji żałobno-patriotycznych zorganizowali procesję z kościoła Św. Lamberta do klasztoru Franciszkanów. Prowadził ją proboszcz Wincenty Gajewski. Krzyż wkopano w ziemię na placu przed klasztorem. Kazanie wygłosił gwardian Kamiński, który niebawem został za to aresztowany przez Kozaków stacjonujących w Radomsku.

Ewenementem jest to, że krzyż dotrwał do naszych czasów. Po powstaniu styczniowym na wiele lat zlikwidowano klasztor w Radomsku, odrodził się on dopiero wraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku.


Więcej o:
renowacja krzyż powstanie klasztor
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE