Kryptowaluty – co warto o nich wiedzieć?

Kryptowaluty – co warto o nich wiedzieć? Fot. Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Kryptowaluty to temat znany już od lat. Mimo że większość osób ma mniej więcej pojęcie, że coś takiego istnieje i że jest to rodzaj elektronicznej waluty, to większość ludzi nie potrafi dokładnie wyjaśnić, czym kryptowalury są. Nie ma w tym nic dziwnego. Wyjaśnienie to wcale nie jest proste i wymaga zrozumienia pewnych, podstawowych pojęć programistycznych. Czym więc są kryptowaluty i co warto o nich wiedzieć?

Kryptowaluty – podstawowa definicja

Każdy istniejący pieniądz ma oparcie w czymś istniejącym w rzeczywistości. W przypadku niektórych istniejących dzisiaj walut jest to w dalszym ciągu fizycznie przechowywane w bankach centralnych złoto. W większości przypadków potwierdzeniem siły nabywczej pieniądza jest stan gospodarki kraju, który daną walutę wyemitował.

Dlatego też da się z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć długofalowe zmiany jego wartości. Istnieją też waluty wirtualne, które jednak są najczęściej po prostu elektronicznym odpowiednikiem walut tradycyjnych, a więc podlegają takim samym zasadom.

Specyficznym rodzajem waluty wirtualnej są kryptowaluty. Co trzeba o nich wiedzieć? Przede wszystkim to, kryptowaluty nie są – tak, jak pieniądz tradycyjny – emitowane przez żadne, konkretne państwo. Generowane są całkowicie wirtualnie, w procesie tzw. kopania kryptowalut. Ich ilość zależy wyłącznie od mocy obliczeniowej urządzeń, które są w tym celu używane, przy czym proces ten nie przebiega liniowo, tzn. z czasem do kopania konieczne są coraz mocniejsze komputery, co w pewien sposób limituje ilość kryptowalut pojawiających się na rynku.

Jednocześnie kryptowaluty zapisane są w technologii blockchain. W strukturze danych o kryptowalutach znajduje się informacja o jej posiadaczach. W praktyce oznacza to, że kryptowaluty są z zasady niepodrabialne. Dane o posiadanej ilości danej kryptowaluty zapisane są w „portfelu”, który może mieć formę specjalnego oprogramowania, albo stanowić osobne urządzenie. Dostęp do znajdującej się w portfelu kryptowaluty może mieć tylko użytkownik dysponujący odpowiednim kluczem.

Różne rodzaje kryptowalut

Pierwszą kryptowalutą, która pojawiła się na rynku był doskonale wszystkim znany Bitcoin. W pierwszych latach waluta ta pełniła przede wszystkim rolę ciekawostki, a zainteresowanie nią nie było zbyt duże. W początkowym okresie ceny Bitcoina nie osiągały wysokiego poziomu i prawie każdy nabyć mógł sporą jego ilość.

Po pewnym czasie waluta ta przyciągnęła zainteresowanie osób, które z różnych (nie zawsze zgodnych z prawem) powodów chciały ukryć swoje transakcje. Okazało się, że Bitcoin nadaje się do tego idealnie. W dzisiejszych czasach Bitcoin jest walutą stosowaną w różnorodnych transakcjach, uznaną i używaną na całym świecie. W Unii Europejskiej ma obecnie status legalnego środka płatniczego. Sukces Bitcoina sprawił, że pojawiły się idee stworzenia innych, alternatywnych kryptowalut. Najpopularniejszą z nich jest obecnie Ethereum. W dzisiejszych czasach nowe kryptowaluty powstają bardzo szybko. Niektóre odnoszą jakiś sukces, ale nie wszystkie. Wiele z nich ma charakter efemeryczny – znikają tak samo szybko, jak się pojawiły.

Jak kształtują się i od czego zależą kursy kryptowalut?

Ceny kryptowalut, tak samo, jak ceny każdego, innego dobra uzależnione są od popytu i podaży. Te czynniki natomiast w przypadku kryptowalut zmieniać się mogą bardzo szybko. Ma to związek przede wszystkim z tym, że ilość użytkowników kryptowalut jest w dalszym ciągu wielokrotnie mniejsza, niż ilość użytkowników tradycyjnego pieniądza, a średnia wartość przeprowadzanych transakcji jest z kolei dość wysoka.

W takiej sytuacji stabilność kursu dowolnej kryptowaluty jest zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku walut tradycyjnych. Widać to doskonale na przykładzie Bitcoina, Aktualny pod adresem: https://kursy-walut.info.pl/kursy-kryptowalut/ Jego kurs zależny jest w dużej mierze od zainteresowania tą walutą, a także od ilości inwestycji.

W dużej mierze oddaje to aktualny stan gospodarki. Z jednej strony im lepiej się ona rozwija, tym więcej osób inwestuje, również w ktyprowaluty. Z drugiej, kryptowaluyty są ze swojej natury odporne na inflację, więc kiedy jest ona wysoka, więcej osób może decydować się na transakcje za pośrednictwem Bitcoina i innych kryptowalut.

Przyszłość kryptowalut – czy zastąpią one tradycyjny pieniądz?

Współcześnie ilość kryptowalut, które pojawiają się na rynku, sugeruje, że zainteresowanie nimi nie będzie raczej w najbliższym czasie spadać. Wprost przeciwnie. Na tym rynku pojawiają się coraz nowsze idee, a współczesne kryptowaluty coraz częściej mocno różnią się od Bitcoina. Ciekawym zjawiskiem jest na przykład NFT, czli niewymienialny token, który nie jest kryptrowalutą w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale działa na podobnej zasadzie i pełni podobną funkcję, a osiągać może ogromne wartości.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE