Kredyt konsolidacyjny kiedy warto się na niego zdecydować

Kredyt konsolidacyjny kiedy warto się na niego zdecydować

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie finansowe, które w ostatnich latach zyskało bardzo dużą popularność w naszym kraju. Można je otrzymać w większości banków i nie bez powodu decyduje się na nie coraz więcej osób. Zobacz, na czym polega kredyt konsolidacyjny i w jakiej sytuacji najlepiej jest się zdecydować na tego typu kredyt.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie celowe, które można przeznaczyć tylko i wyłącznie na spłatę dotychczasowych długów. Jak sama nazwa wskazuje, konsolidacja polega na połączeniu ze sobą kilku różnych kredytów i zmienieniu ich w jedno nowe zobowiązanie. Połączyć ze sobą można różne rodzaje kredytów – gotówkowe, hipoteczne, zadłużenia na karcie kredytowej, a nawet chwilówki. Niektóre banki oferują także konsolidację z dodatkową gotówką. Oznacza to, że oprócz pieniędzy, które potrzebne są na spłatę długów, otrzymujemy także dodatkową gotówkę, którą można przeznaczyć na dowolny cel.

Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Wielu Polaków zmaga się na co dzień ze spłatą kilku zobowiązań jednocześnie. Nie da się ukryć, że może to być męczące oraz bardzo stresujące. Konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz pozbyć się kilku kredytów i zastąpić je nowym zobowiązaniem, które jest łatwiejsze do spłaty. Konsolidacja może dać Ci dużą wygodę, nie musisz pamiętać po niej o kilku datach spłaty swoim zobowiązań. Jeden harmonogram spłaty to duża wygoda, tym bardziej że rata jest mniejsza, więc możesz odciążyć domowy budżet, a nawet zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.

O kredyt konsolidacyjny najlepiej jest ubiegać się, gdy problemy finansowe nie są jeszcze aż tak duże. Pamiętaj, że dla banku bardzo ważna jest zdolność kredytowa, a osoba, która chce wziąć kredyt konsolidacyjny, powinna ją mieć na dobrym poziomie. Jeśli więc przeczuwasz już nadchodzące problemy finansowe, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową, to zacznij szukać atrakcyjnego kredytu.

Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt konsolidacyjny?

Aby decyzja o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego była jak najkorzystniejsza, należy dobrze zastanowić się nad wyborem oferty. Pomocne mogą okazać się porównywarki oraz internetowe kalkulatory kredytowe. Wskażą Ci one najatrakcyjniejszy kredyt, dzięki czemu nie będziesz musiał samodzielnie analizować ofert wielu banków. Zanim jednak podpiszesz umowę kredytową, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z warunkami konsolidacji. Przede wszystkim sprawdź, jaka jest wysokość raty po konsolidacji. Oczywiście powinna być odpowiednio niższa. Po drugie sprawdź, czy bank wymaga prowizji za udzielenie kredytu i ile wynosi RSSO.

Ważne jest też to, ile wynosi całkowita kwota do spłaty. Zazwyczaj będzie ona większa, niż suma Twoich aktualnych zobowiązań jednak nie oznacza to, że konsolidacja jest nieopłacalna. Opłaca się ona pod tym względem, że niwelujesz stres związany ze spłatą kilku kredytów jednocześnie oraz możesz uniknąć spirali długów. Sprawdź też, jakie są ewentualne konsekwencje za nieterminową spłatę zobowiązania.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE