Kot egipski mau – charakterystyka niezwykłej rasy

Kot egipski mau – charakterystyka niezwykłej rasy

Koty egipskie wyraźnie wyróżniają się na tle kociej rodziny. Piękne, zwinne, inteligentne sprawią radość każdemu właścicielowi, będą wobec niego bardzo wierne i lojalne.

Kot egipski mau – pochodzenie rasy

Koty egipskie (https://zwierzaki.pl/kot-egipski) wywodzą się z Egiptu i jest to prawdopodobnie najstarsza rasa. W starożytnym Egipcie otaczano je szczególną czcią, nadając im cechy bóstwa. Uwieczniano je na malowidłach i hieroglifach, po śmierci były mumifikowane.

W ciągu tysiącleci rasa kotów egipskich mau prawie wyginęła, ale na szczęście na jej drodze stanęła rosyjska księżniczka Natalia Trubecka w połowie ubiegłego wieku. Udało się jej wywieźć z Egiptu do Rzymu 2 koty. Tak zafascynował ją niezwykły charakter mau, że postanowiła odnowić ich hodowlę i na szczęście się jej to udało.

Wzorzec rasy został ustalony w 1968 r. przez CFA w 1968 r., a FIFe zaakceptowało go w 1992 r. dodając do oficjalnej nazwy określenie mau, które oznacza po prostu kot.

Koty egipskie mau – wygląd

Niektórzy porównują ich wygląd do dzikich gepardów i rzeczywiście jest w tym trochę prawdy. Posiadają zgrabną i dobrze umięśnioną sylwetkę, tylne łapy są nieco dłuższe od przednich. Między nimi a brzuchem znajduje się luźny fałd skóry, który umożliwia całkowite wyprostowanie łap i osiąganie dużych prędkości, ponad 20 km/h. To najszybszy kot świata.

Głowa u egipskiego mau jest stosunkowo zwarta i zakończona szeroko rozstawionymi uszami, między nimi znajduje się znaczek skarabeusza w kształcie litery M. Oczy mają kształt migdałów i są koloru jasno zielonego (agrestowy). Ciekawy wyraz pyszczka nadają mu ciemne kreski wokół oczu. 

Koty egipskie mau mają krótką sierść, która może mieć umaszczenie srebrne (najpopularniejsze), dymne lub brązowe. Cały tułów ma pokryty ciemnymi cętkami różnej wielkości, które nie mogą się stykać. 

Kot egipski mau – charakter

To w tej rasie jest najbardziej fascynujące, uważane są za najbardziej inteligentne koty. Koty egipskie są spokojne i zrównoważone, ich wychowanie nie sprawia większych problemów. Bardzo łatwo przywiązują się do domowników, ale zachowują dystans wobec osób obcych, z nieufnością traktują inne zwierzęta.

Kot egipski mau swoim zachowaniem trochę przypomina psa, można nauczyć go aportowania, chodzenia na smyczy, szukania przysmaków. Uwielbia wszelkiego rodzaju zabawy zapewniające mu aktywność fizyczną i umysłową. Uwielbia aportować piłeczki, szukać smakołyków pod kubkami lub w macie zapachowej. Oczywiście trzeba go tego najpierw nauczyć, ale nie jest to trudne.

Uwielbia się wspinać, wskakiwać na wysokie meble lub lodówki, by zaspokoić jego potrzeby w tym zakresie, najlepiej jest sprawić mu wysoki drapak z kilkoma platformami. Najpierw będzie się po nich wspinać, a gdy się zmęczy, z wysokości będzie obserwować domowników. Przy okazji zetrze sobie pazurki i nie trzeba będzie ich obcinać.

Kot egipski mau szuka kontaktu z właścicielem, ale nie jest w tym uciążliwy. Zawsze wita właścicieli w drzwiach machając przy tym ogonem jak pies, uwielbia pieszczoty i głaskanie. Zadowolony wydaje delikatny dźwięk przypominający śmiech.

Kot egipski mau uwielbia biegać, ale w domu ma ograniczone możliwości. Nawet jeżeli posiadamy ogród, to lepiej nie wypuszczać go samego, czyha tam na niego wiele niebezpieczeństw. Zamiast tego lepiej nauczyć go chodzić na smyczy, nauczy się tego bardzo szybko. Trzeba tylko pamiętać, że obróżka się do tego nie nadaje, bo szybko się z niej uwolni, zdecydowanie lepsze będą szelki.

Koty egipskie mau – pielęgnacja i żywienie

To kolejna zaleta tej rasy. Ich krótka sierść jest bardzo łatwa w pielęgnowaniu i nie wymaga dodatkowych zabiegów. Wystarczy raz w tygodniu wyczesać futerko i co jakiś czas wykąpać. Mau uwielbiają wodę i zabawy w niej, więc bez problemu akceptują także kąpiel.

Krótka sierść kotów sprawia, że są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego w zimie nie powinien wychodzić na pole, a domu trzeba udostępnić mu ciepłe kocyki.

Także pod względem żywienia kot egipski nie specjalnej diety, można podawać mu karmę mokrą, suchą lub zastosować dietę BARF opartą na surowym mięsie i bardzo zdrową.

Jak wszystkie koty, mau są mięsożercami i nie powinno się im podawać karm zawierających zboże, które jest tylko niepotrzebnym balastem. Dodatek zboża pozwala producentom obniżyć koszt produkcji, niekoniecznie koszt karmy, dlatego uważnie trzeba czytać skład karmy.

Koty egipskie nie są obarczone wadami genetycznymi charakterystycznymi dla danej rasy, dobrze żywione dożywają nawet 20 lat, średnia to 14 lat.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE