Korzystanie z życia bez żadnych używek. Przystanek Profilaktyka a Ty

Młodzi aktorzy z radomszczańskiej grupy Rekwizytornia Teatr uczestniczyli w VI Przystanku Profilaktyka a Ty, który odbył się w Ostrołęce. Stanowili oni największy zespół spośród wszystkich... ››

Młodzi aktorzy z radomszczańskiej grupy Rekwizytornia Teatr uczestniczyli w VI Przystanku Profilaktyka a Ty, który odbył się w Ostrołęce. Stanowili oni największy zespół spośród wszystkich z województwa łódzkiego.

Na Przystanku nie ma nudnych wykładów na temat narkomanii, cyberprzemocy i innych zajmujących zagadnień. PaT to przede wszystkim występy grup teatralnych, które w znacznie ciekawszy sposób informują o problemach społecznych. Rekwizytornia Teatr pojechała ze spektaklem "Odlot", którego premiera miała miejsce 9 czerwca 2011 roku. Za scenariusz jest odpowiedzialna Inka Dowlasz, reżyserią zajęła się Anita Pawlak-Zygma, scenografią Joanna Sroczyńska, a muzyką Piotr Zygma.

Sztuka ta opowiada o problemach współczesnej nastolatki - Magdy (Katarzyna Dąbrowska). Ma ona problemy w szkole, gdyż może nie zdać matury. Jej rodzice (Justyna Krawczyk, Robert Ciszewski) wiecznie się kłócą - ich wybuchy złości źle działają na bohaterkę. Czuje się osamotniona i odrzucona. Radość odnajduje w muzyce i malowaniu, poprzez co przekazuje swoje emocje. Jedyną osobą, którą bohaterka może uznać za przyjaciółkę, jest babcia (Maria Ciupińska). To postać zwariowana, gdyż chcąc jak najbardziej zbliżyć się do wnuczki, stara się zachowywać jak nastolatka. Chłopak Magdy, Gary (Dawid Lempart) to osoba, którą spotkał ciężki los - jego rodzice siedzą w więzieniu, a on sam jest narkomanem. Choć tego nie chce, wciąga w nałóg swoją dziewczynę. Gary jest pod opieką Ojca Leona (Kamil Suszczyk) osoby, która stara się pomóc zarówno jemu, jak i Magdzie. W tle pojawia się tajemnicza postać, Lustro (Dawid Matyjaszczyk), będąca odbiciem naszego lęku


Uczestnicy „VI Przystanku Profilaktyka a Ty” mogli wziąć udział w aż trzydziestu siedmiu warsztatach jak np. teatralne, wokalne, fotograficzne, capoeiry, recytatorskie, kuglarskie, twórczego modelingu, bębniarskie czy nawet kulinarne. W ciągu 4 dni nauczyli się naprawdę wielu wartościowych rzeczy.

PaT cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2006 roku na pierwszy przystanek zjechało niespełna 100 osób. Jednak już po pięciu latach liczba uczestników zwiększyła się do dwóch tysięcy. Pomysłodawcą VI Przystanku Profilaktyka a Ty jest inspektor Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji.

Naszym radomszczańskim aktorom z grupy Rekwizytornia Teatr bardzo podobała się ta impreza. Wielu z nich niecierpliwie czeka już na kolejną – siódmą edycję Przystanku Profilaktyka a Ty. Według Marii Ciupińskiej mógłby on trwać nawet całe wakacje:

- PaT to jedno z najciekawszych doświadczeń, jakie miałam okazje przeżyć w swym piętnastoletnim życiu. Dowiedziałam się tam mnóstwa ciekawych rzeczy na warsztatach (byłam na fotograficznych), poznałam dużo sympatycznych osób. Miałam również okazję osobiście porozmawiać z panem Grzegorzem Jachem, głównym organizatorem VI Przystanku Profilaktyka a Ty i stwierdzam, że jest to niepowtarzalna osoba. Jest niesamowicie otwarty na ludzi, podziwiam go za organizację tak dużej imprezy. Był to mój pierwszy wyjazd na Przystanek PaT i mam nadzieję, że nie ostatni. Przywiozłam stamtąd moc pozytywnych wspomnień, których mam nadzieję nigdy nie zapomnieć i które będą mi cały czas towarzyszyć. Już odliczam dni do kolejnego Przystanku!

Radomsko reprezentowali: Katarzyna Dąbrowska, Angelika Kułak, Justyna Krawczyk, Maria Ciupińska, Katarzyna Żak, Natalia Stolarska, Kinga Nożownik, Dawid Matyjaszczyk, Dawid Lempart, Bartłomiej Ciszewski, Robert Ciszewski, Kamil Suszczyk, Piotr Zygma, Szymon Zygma. Opiekunem grupy była Anita Pawlak - Zygma.

 

- Przystanek PaT była to rewelacyjna przygoda. Po raz kolejny udowodniono, że można świetnie się bawić, koncertować, po prostu korzystać z życia bez żadnych używek. Takie imprezy do duża atrakcja nie tylko dla młodzieży. Dziękuję szczególnie pani Anitce – naszej rekwizytornianej Mamie za przygotowanie z nami spektaklu oraz opiekę i pomoc, a także placówkom kulturalnym i wszystkim, którzy przyczynili się do naszego wyjazdu – powiedziała Justyna Krawczyk.

Więcej o:
profilaktyka a ty grzegorz jach pat przystanek profilaktyka a ty rekwizytornia teatr miejski dom kultury mdk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE