Koronawirus. Apel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomsku

Koronawirus. Apel Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomsku

Wobec rosnącej liczby przypadków zachorowań w Polsce Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna przypomina najważniejsze zasady, jakimi każda osoba powinna się kierować wobec zagrożenia zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowania na COVID-19.

Kolejny raz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przypomina jak ważne jest zachowywanie trzech głównych zasad: dystansu społecznego, dezynfekcji i zasłaniania ust i nosa. A przede wszystkim podkreśla: Jesteś chory, czujesz się chory? Nie idź do szkoły, nie idź do pracy!

- Kiedy robimy wywiad epidemiologiczny, pytane przez nas osoby mówią np., że czuły się źle, miały gorączkę i objawy choroby, jednak postanawiały iść do pracy. To nieodpowiedzialne. W każdym przypadku – niezależnie czy podejrzewa się u siebie Covid czy jest się przeziębionym powinno się zostać w domu tak by nie narażać innych – współpracowników czy kolegów ze szkoły a także ludzi spotkanych w sklepie. Kiedy czujemy się chorzy zostajemy w domu, bierzemy zwolnienie lekarskie – mówi Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomsku, Małgorzata Widawska.

Dyrektor radomszczańskiego sanepidu zwraca uwagę na to, że kiedy chorzy bierzemy udział w życiu społecznym, czy to chodzimy do pracy czy na imprezy towarzyskie narażamy innych a powinniśmy w trosce o ich zdrowie jednak zostać w domu.

- Każdy ma swoje plany, trzeba na to zwracać uwagę zanim chorym pojawi się w towarzystwie. Osoby zdrowe nie powinny się wstydzić czy krępować powiedzieć: Wiesz, co jesteś chory powinieneś zostać w domu. Nie bójmy się zwracać uwagę na to, sami zachowajmy rozsądek. Dla nas w sanepidzie, podczas wywiadów jest to naprawdę niezrozumiałe, że ktoś podejrzewa chorobę a mimo to nie rezygnuje z wyjścia z domu – komentuje Małgorzata Widawska.

- I tutaj apel i do zdrowych i do chorych – kichasz, kaszlesz – zostań w domu. Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za siebie – dodaje.

Przypomnijmy. Od soboty 17 października, będą obowiązywać nowe obostrzenia w związku z epidemią COVID-19. W przypadku imprez okolicznościowych wejdą one w życie od poniedziałku. Przewidują one m.in., że w szkołach wyższych i ponadpodstawowych w strefie żółtej będzie nauczanie hybrydowe, w strefie czerwonej, w której znalazł się powiat radomszczański - zdalne. W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte dla klientów w godzinach 6-21, potem możliwe będzie tylko wydawanie posiłków na wynos. Ponadto zgodnie z nowymi obostrzeniami zajęty może być tylko co drugi stolik.

Więcej o:
radomsko sanepid radomsko apel koronawirus
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE