Koronawirus, a miejskie inwestycje. Czy są zagrożone?

Koronawirus, a miejskie inwestycje. Czy są zagrożone?

Epidemia koronawirusa sparaliżowała cały kraj. Nie funkcjonuje wiele zakładów pracy, w tym sklepów, fabryk, czy firm handlowo-usługowych. Potężny kryzys, to nie tylko wzrost cen, zwolnienia pracowników, ale często również problemy finansowe samorządów i firm realizujących samorządowe inwestycje. W Radomsku rozpoczętych inwestycji nie brakuje. Czy ich realizacja jest zagrożona?

Największą realizowaną obecnie inwestycją jest budowa nowego kompleksu basenowego przy ul. Św. Jadwigi. Inwestycja wykonywana jest przez lokalnego przedsiębiorcę i – jak zapewniają urzędnicy, nie jest zagrożona.

- Sytuacja związana z epidemią koronawirusa w Polsce na chwilę obecną nie ma wpływu na tempo realizacji budowy kompleksu basenowego. Wykonawca zgromadził niezbędne materiały i prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem – mówi Monika Andrysiak, naczelnik Wydziału Inwestycji i Inżynierii Miejskiej Urzędu Miasta w Radomsku.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, kompleks basenowy zostanie oddany do użytku jesienią 2020 r.

Kolejna potężna miejska inwestycja to rozbudowa ul. Św. Rozalii i Kraszewskiego. W lutym zostały tam wycięte drzewa, co stanowiło przygotowanie do prac budowlanych. Obecnie trwają prace związane z oświetleniem ulicznym. Niebawem rozpocznie się budowa kanału deszczowego w ulicy Św. Rozalii.

- Dalsze roboty będą realizowane, w zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Planowany termin umowny realizacji zadania to 30 września 2021 r. Na dzień dzisiejszy termin ten nie jest zagrożony – podkreśla naczelnik Monika Andrysiak.

Zakres przebudowy ul. Kraszewskiego i Św. Rozalii obejmuje: budowę jezdni o szerokości 7 metrów o nawierzchni z betonu asfaltowego, budowę chodników i ścieżki rowerowej o nawierzchni z kostki betonowej, utworzenie miejsc postojowych o nawierzchni z kostki granitowej, odwodnienie poprzez kanalizację deszczową, budowę oświetlenia ulicznego, likwidację kolizji z sieciami: energetycznymi, telekomunikacyjnymi, wodociągowymi, kanalizacyjnymi, gazowymi, a także urządzenie zieleni – nasadzenia drzew i krzewów.

Nieco mniej optymistycznie urzędnicy wypowiadają się w kwestii przebudowy ulicy Piłsudskiego. Plac budowy wykonawcy inwestycji został przekazany już w styczniu. W lutym wycięto drzewa, a dalsze prace były zaplanowane na czerwiec.

- Czy roboty będą realizowane w czerwcu, będzie to zależało od sytuacji epidemiologicznej w kraju – mówi M. Andrysiak.

A jaka będzie sytuacja? Na to pytanie niestety nikt nie jest w stanie odpowiedzieć. Należy podkreślić, że przebudowa ul. Piłsudskiego to ważna inwestycja dla mieszkańców.

W ramach tego zadania planowana jest budowa jezdni o szerokości 5,5 metrów, budowa chodników, ścieżki rowerowej, wykonanie odwodnienia, wyniesienie przejścia dla pieszych w rejonie szkoły, urządzenie zieleni oraz montaż nowego oświetlenia i elementów małej architektury. Co ważne – szczególnie dla kierowców, na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Targowej ma powstać rondo.

Więcej o:
koronawirus radomsko koronawirus inwestycje urząd miasta w radomsku
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE