Kornel Makuszyński od 10 lat patronuje szkole w Ciężkowicach

Kornel Makuszyński od 10 lat patronuje szkole w Ciężkowicach Fot. UG Gidle

Publiczna Szkoła Podstawowa w Ciężkowicach obchodziła jubileusz 10-lecia nadania imienia Kornela Makuszyńskiego.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. NMP Królowej Wszechświata z udziałem pocztu sztandarowego szkoły. Kolejne punkty uroczystości odbywały się w siedzibie szkoły. Gości powitała tam Dyrektor Anna Gniatkowska, następnie uczestnicy obejrzeli m.in. występ uczniów klas IV-VIII, przygotowany przez Annę Jezuitę, Teresę Leśniewską-Przygodzińską i Justynę Gaj. Aktorzy zaprezentowali się w przedstawieniu pt. „Humanista o wybitnie radosnym poglądzie na świat”. Odegrali scenki przybliżające postać i twórczość Kornela Makuszyńskiego, w których pojawiły się akcenty góralskie nawiązujące do ukochanego miasta patrona – Zakopanego. Ukazana została też jego działalność społeczna oraz pasja – narciarstwo.

Patron szkoły nazywany jest często autorem „uśmiechniętych książek”. To właśnie one były inspiracją do napisania przez Ilonę Gniatkowską-Cudak autorskiego scenariusza przedstawienia „Sezamie, otwórz się! Podróż w głąb książek Kornela Makuszyńskiego”. W bohaterów książek patrona szkoły wcielili się uczniowie klas I-III. Mali aktorzy bardzo szybko przyciągnęli uwagę wszystkich zgromadzonych i wywołali na ich twarzach uśmiech. Przedstawiając ciekawe przygody „uśmiechniętych bohaterów”, próbowali przekonać widzów w istnienie dobra i prawdziwej przyjaźni. Po występie uczniowie zostali nagrodzeni owacjami na stojąco.

W uroczystościach, których mottem były słowa patrona szkoły „Mądrym być to wielka sztuka, ale dobrym – jeszcze większa” uczestniczyły m.in. władze gminy Gidle. Obecna była również Ewa Gajzler, Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego.

(info: Kinga Zatoń, Urząd Gminy w Gidlach)

Więcej o:
powiat radomszczański gmina gidle ciężkowice szkoła ciężkowice jubileusz kornel makuszyński
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE