Kontrakt na kardiologię inwazyjną

Zarząd powiatu oraz dyrekcja szpitala starają się pozyskać kontrakt NFZ na kardiologię inwazyjną w nowym szpitalu. W ubiegłym tygodniu radomszczańską lecznicę odwiedziło dwóch... ››

Zarząd powiatu oraz dyrekcja szpitala starają się pozyskać kontrakt NFZ na kardiologię inwazyjną w nowym szpitalu. W ubiegłym tygodniu radomszczańską lecznicę odwiedziło dwóch specjalistów z Krakowa, byli zaskoczeni tak nowoczesnym obiektem, stwierdzili, że spełnia standardy światowe.

 



Niepubliczne oddziały kardiologii interwencyjnej często powstają w wynajętych pomieszczeniach publicznych szpitali. Opłaca się, bo NFZ bardzo dobrze płaci za zabiegi z tej dziedziny. Radomszczański szpital nie będzie musiał wynajmować pomieszczeń prywatnej firmie, ponieważ posiada doskonale wyposażoną pracownię hemodynamiki i kardiologii inwazyjnej w nowym obiekcie. Ważne, aby udało mu się pozyskać kontrakt na takie zabiegi.  W związku z tym, że radomszczański jest powiatem najbardziej oddalonym na południe od siedziby województwa władze powiatu radomszczańskiego oraz dyrekcja szpitala czynią starania, aby NFZ postawił na Radomsko. Mają nadzieję, że NFZ będzie chciał, by pacjenci z zawałami serca, mieszkający tak daleko, szybciej docierali do specjalistycznych ośrodków.



Mamy nowoczesny szpital ze świetnym wyposażeniem, mamy pracownię hemodynamiki i kardiologii inwazyjnej – mówi starosta Robert Zakrzewski. – Kilkakrotnie byłem już w łódzkim NFZ, staramy się przekonać dyrekcję, by podpisali z radomszczańskim szpitalem kontrakty dla nowo uruchamianych oddziałów.



- Uruchamianie nowych ośrodków kardiologii inwazyjnej jest dla pacjentów zbawienne. Jak podają badania wskaźnik umieralności w pierwszej fazie zawału w Małopolsce spadł z ok. 13% do niecałych 3% - mówi dyrektor szpitala Radosław Pigoń.



Władze powiatu i szpitala starają się pozyskać nie tylko pieniądze, ale także świetnych specjalistów kardiologii inwazyjnej. W ubiegłym tygodniu szpital odwiedziło dwóch lekarzy z Krakowa - dr med. Jacek Legutko oraz dr med. Stanisław Bartuś. Na co dzień pracują oni  w II Klinice Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego UJ, pod kierunkiem doc. dr hab. med. Dariusza Dudka. Ośrodek krakowski odgrywa na tym polu od wielu lat znaczą rolę, obok ośrodka zabrzańskiego i warszawskiego, prowadząc liczne badania naukowe, oraz wpływają na nowo publikowane i obowiązujące na całym świecie standardy leczenia chorych, których wyniki prezentowane są na największych kongresach kardiologicznych w świecie z zawałem serca. Warto zauważyć, że operacje z ich udziałem były transmitowane na żywo np. na trwający w Waszyngtonie kongres, w którym brało udział ponad 20 tysięcy kardiologów z całego świata. Takie zabiegi transmitowane są z najlepszych ośrodków w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji, Ameryce Południowej i Australii. Ośrodek uniwersytecki w Krakowie jest jedynym w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej transmitującym pokazowe zabiegi kardiologii inwazyjnej do Stanów Zjednoczonych.



Specjaliści kardiologii inwazyjnej z Krakowa są zainteresowani pracą w radomszczańskim szpitalu.



- Chcemy, żeby szpital ogłosił konkurs, w którym zgłaszaliby się do Radomska fachowcy kardiologii inwazyjnej – podkreśla Andrzej Plutecki, wicestarosta radomszczański. – Chcielibyśmy, dzięki  współpracy ze świetnymi fachowcami, wykształcić radomszczańską kadrę w tej nowej dla naszego szpitala dziedzinie medycyny.  Ośrodek krakowski ze Szpitala Uniwersyteckiego może nam to zapewnić - dodaje.

Więcej o:
radomsko szpital
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE