O tym, czym są Europejskie i Krajowe Ramy Kwalifikacyjne, jakie zmiany dokonują się w polityce oświatowej oraz jak są one wdrażane w naszym województwie rozmawiać będą uczestnicy konferencji... ››
O tym, czym są Europejskie i Krajowe Ramy Kwalifikacyjne, jakie zmiany dokonują się w polityce oświatowej oraz jak są one wdrażane w naszym województwie rozmawiać będą uczestnicy konferencji naukowej, która odbędzie się w naszym mieście 31 marca.
Organizatorem konferencji pt. „Zmiany w systemie oświaty w świetle założeń Europejskich i Krajowych Ram Kwalifikacyjnych” jest Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Radomsku Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi oraz Starostwo Powiatowe w Radomsku.
- Konferencja jest przedsięwzięciem ogólnokrajowym, realizowanym na szczeblu lokalnym, powiatowym oraz wojewódzkim, we wszystkich miastach w których znajdują się Wydziały Zamiejscowe i Zamiejscowe Ośrodki Dydaktyczne naszej Uczelni – mówi Anna Aleksandrowicz, kierownik ZOD w Radomsku.
Organizatorzy konferencji mają nadzieję, że wpłynie ona na podwyższenie jakości działania lokalnego systemu oświaty, a także na skuteczne wdrożenie nowego modelu pracy szkoły skoncentrowanego na podnoszeniu kompetencji kluczowych i zdolności do przyszłego zatrudnienia.
Obecność Polski w Unii Europejskiej wymusza na nasz dostosowywanie naszych przepisów do dyrektyw unijnych. Jednym z obszarów wymagających zmian jest edukacja. Europejskie Ramy Kwalifikacji zakładają nastawienie nie tylko na wiedzę, ale również na umiejętności i kompetencje.
- Dla środowiska oświatowego efektywne wprowadzenie Europejskich i Krajowych Ram Kwalifikacji oznacza zmianę koncepcji oraz metod kształcenia. Kluczowe jest rozwijanie umiejętności związanych z planowaniem własnej kariery i pełnym sukcesów poruszaniem się po europejskim rynku pracy. Dlatego też w nowoczesnym procesie kształcenia nacisk winien położony być na rozwijanie samodzielności, przedsiębiorczości, kompetencji osobistych i społecznych oraz postaw umożliwiających sprawne poruszanie się w globalnym świecie - tłumaczą członkowie Komitetu ds. wdrażania KRK. I dodają:
- Jednak rzeczywistość szkolna w Polsce nie zawsze sprzyja efektywnemu wprowadzaniu zmian wskazywanych przez MEN. Powodem tej sytuacji są bariery zarówno ekonomiczne jak i mentalne, zakodowane w świadomości ludzkiej. Publiczna debata może posłużyć przybliżeniu i wyjaśnieniu środowisku nauczycielskiemu przesłanek zmian legislacyjnych, jak również wymianie poglądów w tym zakresie. Może także zaowocować określeniem wzajemnych oczekiwań i pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych z wprowadzaniem nowych rozporządzeń w szkole. Ważne jest, by proponowane przez ustawodawców zmiany postrzegane były przez środowisko oświatowe w perspektywie globalnej – jako szansa na rozwój nowoczesnego społeczeństwa.
Konferencja odbędzie się 31 marca 2011 r. o godz. 11.00 w sali narad Starostwa Powiatowego w Radomsku.