Konferencja medyczna w szpitalu

Konferencja medyczna w szpitalu

To była pierwsza z cyklu konferencji, jakie zamierza w najbliższym czasie organizować Szpital Powiatowy w Radomsku. Tematem sobotniego (10 czerwca) spotkania była koordynowana opieka nad kobietą w ciąży.

Spotkanie rozpoczęło przybliżenie historii radomszczańskiego szpitala.

- Jego początki sięgają XV w. To właśnie w rejonie ul. Reymonta i al. Jana Pawła II mieścił się dom szpitalny. Pierwszy szpital powstał w latach 1837-1839 u zbiegu ówczesnych ulic Strzałkowskiej i Długiej, czyli ul. Wyszyńskiego i Fabianiego. Posiadał 30 łóżek szpitalnych i istniał do 2017 roku – przypomniał starosta radomszczański, Andrzej Plutecki.

Decyzja o budowie nowego szpitala zapadła na początku lat 80., jednak prace rozpoczęły się w roku 1988. Niestety budowę uznano za zbyt kosztowną i przerwano ją na kilka lat aż do 1999 roku. Dopiero po prawie 30 latach we wrześniu 2011 roku Szpital Powiatowy w Radomsku został oddany do użytku mieszkańców.

Po krótkim przypomnieniu historii nastąpiły wystąpienia m.in. prof. Przemysława Oszukowskiego, który obalił panujący mit, że cesarskie cięcie we współczesnym położnictwie to moda.

– Temat wzbudza wiele kontrowersji, bo ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jednak są matki, które panicznie boją się porodu lub te, które rodziły naturalnie i doświadczyły dramatycznych sytuacji. Kobietom należy pomagać, jeśli jest taka potrzeba – zaznaczał.

Jolanta Parafiniuk z kolei opowiedziała o medycynie przyszłości.

- Coraz popularniejsze staje się pobieranie i przechowywanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej, zaraz po porodzie, posiadają one bowiem szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Obecnie trwają zakrojone na szeroką skalę badania kliniczne nad wykorzystaniem komórek m.in. w leczeniu cukrzycy, zawału serca, udaru mózgu, stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera i wielu innych – wyjaśniała.

Wśród prelegentów swoje wystąpienia mieli również dr n.med. Jakub Welfel, który opowiedział o nowotworach jajników u ciężarnych kobiet oraz prof. Janusz Świetliński, który poruszył tematykę zapewnienia wcześniakom bezpiecznego pobytu w szpitalu.

info: Starostwo Powiatowe

Więcej o:
szpital szpital radomsko szpital powiatowy radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE