Radomsko, Łódzkie 15.7o Poniedziałek, 21 Października 2019
ważne informacje
  • 14:10 Ocalmy Przemka! Były piłkarz RKS Radomsko potrzebuje pomocy czytaj dalej
  • 14:10 Ostateczne wyniki wyborów dla okręgu nr 10 czytaj dalej

Koncert polsko-litewski w Radomsku

Kultura i rozrywka

W dniu 3 czerwca 2011r. Stowarzyszenie Muzyki Chóralnej CANTABILE organizuje Koncert POLSKO – LITEWSKI. Gośćmi Chóru CANTABILE będzie litewski Chór SVAJONE z miasta Raudondvaris. Koncert... ››

W dniu 3 czerwca 2011r. Stowarzyszenie Muzyki Chóralnej CANTABILE organizuje Koncert POLSKO – LITEWSKI. Gośćmi Chóru CANTABILE będzie litewski Chór SVAJONE z miasta Raudondvaris.

 

Koncert odbędzie się w Klasztorze Ojców Franciszkanów, start o godz. 18.30. Honorowy patronat nad koncertem objęła Prezydent Radomska Anna Milczanowska, a jednym z patronów medialnych jest portal Radomsko24.pl.

 

Chór mieszany SVAJONE (Raudondvaris, Litwa) – w tłumaczeniu polskim nazwa chóru SVAJONE to -  ,,Marzenie". Chór ten powstał w 1960 roku. W zespole śpiewa młodzież i dorośli. Repertuar chóru to pieśni ludowe, muzyka sakralna i świeckie formy chóralne różnych epok.  Zespół organizuje koncerty kolęd, pieśni patriotycznych, uczestniczy w litewskich Świętach Pieśni, które są organizowane na Litwie co 4 lata.

 

W mieście Raudonvaris co kilka lat odbywa się festiwal im. J. Naujalisa, w którym Chór SVAJONE regularnie uczestniczy. Chór koncertuje w kraju i za granicą. Nadchodzące koncerty zagraniczne to: Estonia, Białoruś, Rosja, Polska, Łotwa. Dyrygentem chóru od 2007 roku jest pani Renata Miszeikiene - absolwentka Konserwatorium Muzycznego w Kownie.

 

Chór SVAJONE z Litwy, będzie GOŚCIEM radomszczańskiego Chóru CANTABILE, który prężnie się rozwija i wykazuje bardzo dużą aktywność w działalności na rzecz rozwoju kultury. Chór CANTABILE realizuje zadania publiczne systematycznie od roku 2006 do chwili obecnej. Został odznaczony brązowym medalem  w roku 2007 podczas  XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Adwentowej i Świątecznej w Pradze. Podczas festiwalu, w programie konkursowym prezentowało się 69 chórów z całego świata tj. ok 2300 śpiewaków.

 

Chór koncertował w wielu miastach w Polsce uświetniając ważne uroczystości świeckie i kościelne – w tym: oprawa muzyczna Mszy św. transmitowanej przez Polskie Radio Program 1.  W roku 2009/2010 uczestniczył w projekcie INKUBATOR organizowanym przez Centrum OPUS realizowanym w ramach projektu Łódzkie Centrum Organizacji Pozarządowych współfinansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Funduszu dla Organizacji Pozarządowych (realizacja projektu w roku 2009/2010).

 

Chór Stowarzyszenia Muzyki Chóralnej CANTABILE zdobył III miejsce w prestiżowym Festiwalu CANTIO LODZIENSIS w roku 2010, gdzie jurorami byli:  prof. Józef Świder – przewodniczący, Akademia Muzyczna w Katowicach; prof. Anna Domańska – Akademia Muzyczna w Łodzi; prof. Sławomir Kaczorowski – Akademia Muzyczna w Łodzi; prof. Mariusz Kończal – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy; prof. Dariusz Dyczewski – Akademia Sztuki w Szczecinie; dr Anna Tarnowska – Polski Związek Chórów i Orkiestr w Warszawie.

 

Stowarzyszenie Muzyki Chóralnej CANTABILE jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddział w Łodzi. Dyrygentem Chóru - jest mgr Marek Koper, absolwent Wydziału Wychowania Muzycznego w Katowicach. Repertuar chóru CANTABILE - jest zróżnicowany. Obejmuje pieśni kompozytorów polskich i obcych z różnych okresów stylistycznych o charakterze sakralnym i świeckim, wśród tych ostatnich są: pieśni patriotyczne, żołnierskie, ludowe i o charakterze rozrywkowym.

 

Tekst: Jolanta Dłubak

komentarze