Komitet Antysmogowy wystąpił z inicjatywą uchwałodawczą ws. poprawy jakości powietrza w mieście

Komitet Antysmogowy wystąpił z inicjatywą uchwałodawczą ws. poprawy jakości powietrza w mieście Fot. ilustracyjne/pixabay.com

Radomszczański Komitet Antysmogowy złożył 14 stycznia, do Biura Rady Miejskiej w Radomsku projekt uchwały w sprawie przyspieszenia działań związanych z poprawą jakości powietrza w naszym mieście w latach 2020-2022.

Nie od dziś wiadomo, że Radomsko ma problem z zanieczyszczonym powietrzem. Odzwierciedleniem zaistniałego stanu jest roztaczający w mieście SMOG.

Wskaźniki badania SMOGU, które zostały zainstalowane w różnych częściach Radomska wielokrotnie potwierdziły, że z jakością powietrza w naszym mieście – w sezonie grzewczym – jest nie tyle źle, co bardzo źle! Przyczyna?

 - Bardzo duża liczba mieszkańców pali paliwami stałymi w piecach starego typu, w tak zwanych kopciuchach, które tak naprawdę już są wycofane z rynku – zauważa Ewa Kuśmierczyk, jedna z autorek projektu uchwały antysmogowej, który został złożony w Biurze Rady Miejskiej w Radomsku.

- Te piece trzeba wymienić na ekologiczne źródła ciepła. Trzeba jednak wspomóc mieszkańców. Może to zrobić np. miasto. Stąd projekt uchwały, która zakłada, że mieszkańcy będą mogli skorzystać z dofinansowania w wysokości do 10 tys. złotych, maksymalnie do 90 procent inwestycji – dodaje.

Zapytaliśmy przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomsku co sądzi o inicjatywie Radomszczańskiego Alarmu Smogowego.

- Każde działanie, każda inicjatywa walki ze smogiem jest cenna i warta pochylenia się nad nią. Dlatego też na pewno nie przejdę obojętnie nad projektem uchwały  ws. przyspieszenia działań związanych z poprawą jakości powietrza w naszym mieście –  usłyszeliśmy od przewodniczącego RM, Rafała Dębskiego.

Jeżeli projekt będzie zgodny z wymogami, jego autorzy rozpoczną zbieranie podpisów wśród mieszkańców miasta. Musi być ich co najmniej trzysta. Jeżeli uda się je zebrać, projekt trafi na sesję.

Więcej o:
smog smog radomsko rada miejska w radomsku
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE