Komisje lekarskie i kwalifikacja wojskowa startują

Od 4 lutego do 8 marca w Starostwie Powiatowym trwać będzie kwalifikacja wojskowa. W tym roku obowiązkiem pierwszego stawiennictwa objęci są mężczyźni urodzeni w 1994 r.

foto ilustracyjne:sxc.huOd 4 lutego do 8 marca w Starostwie Powiatowym trwać będzie kwalifikacja wojskowa. W tym roku obowiązkiem pierwszego stawiennictwa objęci są mężczyźni urodzeni w 1994 roku.

Ponadto obowiązkiem stawiennictwa objęci zostali:
- mężczyźni urodzeni w latach 1989-1993 nie posiadający określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- osoby urodzone w latach 1992 -1993 uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej,
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- kobiety urodzone w latach 1989 – 1994, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2012/2013 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.

Objętych kwalifikacją wojskową na terenie powiatu radomszczańskiego w roku 2013  jest 849 mężczyzn. W lutym i w marcu komisja lekarska przyjmie mężczyzn z Radomska, Przedborza, Żytna, Wielgomłyn, Kamieńska, Kobiel wielkich, Kodręba, Lgoty wielkiej, Dobryszyc, Ładzic, Masłowic, Gidel i Gomunic.

Osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy powinna posiadać:

1) dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
2) dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeżeli stawieniesię do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;
3) posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
4) aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy;
5) dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Osoba, która stawała już do kwalifikacji wojskowej i ubiega się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przedstawia również powyższe dokumenty z wyjątkiem fotografii, a w jej miejsce posiadać przy sobie książeczkę wojskową.

Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie stopnia zdolności do czynnej służby wojskowej. W trakcie kwalifikacji wydawane będą książeczki wojskowe i zakładana ewidencja wojskowa. W przypadku nieuzasadnionego niestawiennictwa się na imienne wezwanie na osobę może zostać nałożona grzywna albo zastosowane przymusowe doprowadzenie przez policję.

Więcej o:
komisja lekarska obowiązkowa służba wojsko kwalifikacja wojskowa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE