Komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu: który śpiwór jest lepszy – trekking czy kemping?

Komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu: który śpiwór jest lepszy – trekking czy kemping?

Jeśli planujesz wybrać się na biwak, który wiąże się z noclegiem na świeżym powietrzu, z pewnością przyda Ci się namiot lub jego alternatywa – śpiwór. Jednocześnie początkujący podróżnicy, którzy nie zamierzają zdobywać Everestu, mogą korzystać z dwóch rodzajów śpiworów: trekkingowego i kempingowego. Najlepszy wybór pomiędzy nimi będzie zależał od Twoich potrzeb i stylu wypoczynku.

Wymiary i waga

Śpiwory trekkingowe przeznaczone są do pieszych wędrówek, dlatego jednym z kluczowych wymagań wobec nich jest minimalna waga (do 1 kg w przypadku modeli letnich i do 2 kg w przypadku modeli zimowych), łatwość składania i noszenia w plecaku. Modele kempingowe mogą być cięższe i bardziej nieporęczne, co utrudnia użytkowanie ich w warunkach pieszych i rowerowych, ale nie przeszkadza w podróżowaniu samochodem.

Komfort

Śpiwory typu trekkingowego są zazwyczaj wąskie i kompaktowe, zapewniają minimalną ilość miejsca we wnętrzu dla jednej osoby. Z kolei śpiwory kempingowe są szersze i dłuższe, co pozwala zapewnić dodatkową przestrzeń do ruchu i snu. Są idealne dla użytkowników ceniących przestrzeń i nie chcących czuć się ciasno. Ponadto śpiwory kempingowe są często wyposażone w dodatkowe kieszenie, zamki, zagłówki i inne drobiazgi dla maksymalnego komfortu.

Sezonowość

W kategorii śpiworów trekkingowych w E-Katalogu prezentowane są modele na każdą porę roku (lato, zima i poza sezonem), a ich komfortowa temperatura waha się od -10°C do +20°C. Torby kempingowe są zwykle przeznaczone na ciepłą porę roku i poza nią, chociaż niektóre modele wytrzymują trudne zimowe warunki.

Cena

Jak podaje porównywarka cen E-Katalog (https://e-katalog.pl/), ceny śpiworów trekkingowych letnich w Internecie zaczynają się od około 70 zł, pozasezonowych od 80 zł, a zimowych od 200 zł. Ceny śpiworów kempingowych są nieco niższe: modele letnie można zamówić już od 60 zł, wiosenno-jesienne również od 60 zł, a zimowe od 220 zł.

Co wybrać?

Śpiwory trekkingowe, zwane również turystycznymi, to idealny wybór na aktywne wycieczki piesze, rowerowe i spacery, gdzie każdy gram i objętość ma znaczenie - najważniejsze jest dobranie odpowiedniej sezonowości i komfortowej temperatury. Śpiwory biwakowe zapewnią bardziej komfortowe warunki wypoczynku, ale lepiej kupować je nie na piesze wędrówki, a na podróże samochodem, wiążące się z noclegiem - np. na festiwalu czy w miasteczku namiotowym.

Wystarczy kilka kliknięć na portalu E-Katalog (e-katalog.pl), aby wybrać konkretny model śpiwora idealnie spełniający nasze potrzeby i porównać jego ceny w różnych sklepach internetowych w Polsce.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE