Radomsko, Łódzkie 13.0o Sobota, 21 Września 2019

Komendant u prezydenta

Miasto
Jacek Paszewski

Piotr Jaworski, komendant Hufca ZHP Radomsko, uczestniczył w obchodach „Dnia Myśli Braterskiej”, które zorganizowano 22 lutego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie, w rocznicę urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella.

Uroczystość rozpoczęła się od rozpalenia watry na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzej Dudę

 – To watra przyjaźni i braterstwa harcerzy na całym świecie, naszych rodaków i wszystkich innych związanych z nami myślą braterską. Powierzam Wam straż nad tą watrą. Czuwajcie, by płonęła! – powiedział Prezydent RP, a następnie przeszedł do Sali Kolumnowej Pałacu, gdzie spotkał się z harcerzami i skautami z organizacji harcerskich objętych honorowym protektoratem Prezydenta RP. 

Zasłużonym działaczom ruchu harcerskiego Andrzej Duda wręczył Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości.

– Polscy harcerze wiele zrobili dla odzyskania niepodległości. Polscy harcerze ginęli, żeby tę niepodległość utrzymać, a potem ginęli, by tę niepodległości odzyskać – przypomniał Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też za zaangażowanie w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 

– Ale służba się nie kończy. Stulecie odzyskania niepodległości obchodzimy nadal, granice Rzeczpospolitej kształtowały się długo, więc potrwa to kilka lat – zaznaczył.

Dla komendanta Piotra Jaworskiego, uroczystość w Pałacu Prezydenckim, była okazją do otrzymania odznaczenia z tytułu zamknięcia próby na harcmistrza. Otrzymał też pamiątkowy znaczek z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

komentarze