Kolejny krok w sprawie wprowadzenia w Radomsku nocnej prohibicji

Kolejny krok w sprawie wprowadzenia w Radomsku nocnej prohibicji Fot. pixabay.com / screen

Trwająca od wielu miesięcy w Radomsku dyskusja na temat wprowadzenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu wkroczyła w kolejną fazę. Radni z Komisji ds. Rodziny, Zdrowia, Opieki Socjalnej podjęli decyzję o przygotowaniu projektu uchwały w tej sprawie. Zanim zapadnie ostateczna decyzja, pomysł będzie poddany pod konsultacje.

Podczas poniedziałkowego (7 grudnia 2020 r.) zdalnego posiedzenia Komisji ds. Rodziny, Zdrowia, Opieki Socjalnej, radni przeanalizowali materiały, które otrzymali od samorządów, w których zakaz nocnej sprzedaży alkoholu już obowiązuje.

- Analizując wszystkie te materiały przebija się jedna myśl. Oprócz spożycia alkoholu w samorządach tych spadła również liczba interwencji wobec osób nietrzeźwych. Jest znacznie bezpieczniej. Zmniejszyła się liczba przypadków zakłócania ciszy nocnej. Przemawia to za tym, by zakaz taki wprowadzić również w Radomsku – mówi radny Tadeusz Kubak.

W podobnym tonie wypowiadał się również radny Andrzej Kucharski. Innego zdania był natomiast przewodniczący komisji, Łukasz Więcek.

- Po analizie materiałów nie można stwierdzić, że spadła sprzedaż alkoholu. Wręcz przeciwnie. Na temat wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych pozytywnie wypowiadają się komendanci policji z miast, w których taki zakaz obowiązuje, ponieważ odnotowują mniej interwencji w pobliżu sklepów. Nie mamy jednak pewności, czy w tych miejscowościach nie powstają tzw. „meliny”, które są trudne do skontrolowania – zauważa radny, Łukasz Więcek.

Radni zdecydowali, że miejscy urzędnicy przygotują projekt uchwały o wprowadzeniu w Radomsku zakazu nocnej sprzedaży alkoholu. Wniosek ten poparło 5 radnych. Przeciw był radny Łukasz Więcek. Wniosek ten będzie w pierwszej kolejności opiniowany przez Komisję ds. Rodziny, Zdrowia, Opieki Socjalnej, a następnie trafi na Sesję Rady Miasta, gdzie zapadnie ostateczna decyzja.

- Nie ma oczywiście pośpiechu, by projekt uchwały trafił już na najbliższą sesję. Powinny zostać przeprowadzone konsultacje i opracowane zasady, które będą akceptowane przez społeczeństwo – podkreśla radny, Andrzej Kucharski.

Na terenie Radomska funkcjonuje obecnie 8 punktów, które prowadzą nocną sprzedaż alkoholu. Są to 4 sklepy i 4 stacje benzynowe.

Więcej o:
radomsko rada miasta radomsko prohibicja radomsko zakaz nocnej sprzedaży alkoholu
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE