„Kinema” - jest światełko w tunelu

„Kinema” - jest światełko w tunelu

- Za wcześnie, aby dzisiaj coś więcej mówić, ale jest światełko w tunelu - tak mówi nam Marek Zakrzewski, najemca budynku „Kinemy” w Radomsku, którego pytamy o przyszłość obiektu. - Zmienił się zarząd OSP, i to bardzo dużo. Proszę mi wybaczyć ale dzisiaj więcej nie powiem… - dodaje Marek Zakrzewski.

Co będzie z budynkiem najstarszego kina w Radomsku, którego właścicielem jest OSP? To najczęściej zadawane pytanie? Dzisiaj budynek to pustostan, wręcz ruina. Jest w coraz gorszym stanie. Tylko zniszczony napis „Kinema” pozwala się  domyślić, że kiedyś było tu pierwsze kino w Radomsku. Swoje spektakle sporadycznie zaczął wystawiać tam amatorski, miejski teatr „Źródło". Kłopoty się jednak nie skończyły.

„Kinema” to część historii Radomska. Przed wojną, kiedy była kinoteatrem na jej deskach występowali najwybitniejsi artyści tamtego czasu. Dziś próżno szukać śladów dawnej świetności.

Ratunkiem dla „Kinemy” jest przejęcie obiektu przez miasto. Niestety magistrat nie może inwestować w budynek, który nie jest jego własnością. Realna pomoc ze strony miasta dla „Kinemy” może popłynąć wówczas, kiedy OSP zdecyduje się budynek przekazać magistratowi. Na to jednak, przynajmniej na razie, zgody nie ma.

W 2013 roku nowym najemcą został Marek Zakrzewski. W 2019 roku właściciel budynku zarzucił jego najemcy nie wywiązywanie się z umowy m.in. nie płacenie czynszu.

Komentarz Marka Zakrzewskiego z  grudnia 2019 roku

- Państwowa Straż Pożarna wstrzymała prace w budynku w związku z tragedią, która wydarzyła się w jednym z publicznych lokali. Od strażaków dostałem pismo, co mam wykonać i przedstawić. Zwróciłem się wówczas do zarządu OSP o wydanie dokumentacji, którą powinienem przekazać strażakom (do odbioru przeciwpożarowego) i dzięki której mógłbym nadal prowadzić działalność. Chodziło o dokumenty dotyczące instalacji elektrycznej i wygłuszenia ścian – wyjaśnia Marek Zakrzewski.

Rok 2021 - światełko w tunelu

- Jest nadzieja, że w temacie coś wreszcie drgnie -  tak dzisiaj odpowiada na nasze pytanie, co dalej z budynkiem OSP Marek Zakrzewski. 

– Proszę mi wybaczyć, ale jeszcze za wcześnie aby coś więcej na ten temat mówić, proszę o cierpliwość - dodaje.

Nowym naczelnikiem OSP Radomsko został Przemysław Bitnerowski.

Jeżeli dojdziemy do porozumienia, to miasto przejmie budynek Kinemy. Rozmowy trwają. Nic więcej teraz nie powiem – komentuje P.Bitnerowski.

Więcej o:
radomsko kinema radomsko kino kinema
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE