„Kinema” jest już własnością miasta. Podpisano akt notarialny

Fot. Wojciech Bojdo, UM Radomsko

Zabytkowy budynek dawnego kina „Kinema” w Radomsku jest już własnością miasta. W czwartek, 5 stycznia 2023 r. został podpisany akt notarialny.

Po rozwiązaniu przez sąd Ochotniczej Straży Pożarnej w Radomsku, która była właścicielem obiektu, budynek przejął likwidator. Obiekt został wystawiony na przetarg, ale ostatecznie nikt do niego nie przystąpił. Wówczas likwidator zgłosił się do Urzędu Miasta z propozycją zakupu. Władze miasta, po konsultacji z radnymi, zgodziły się na nabycie „Kinemy” za kwotę 1 mln złotych. W czwartek, 5 stycznia 2023 r. został podpisany akt notarialny.

- To jest historyczna chwila. Bardzo się cieszę, że po wielu latach starań udało się przejąć ten budynek na własność miasta. Chcemy, aby miejsce to było ważne dla radomszczan, aby odzyskało dawny blask – mów Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Obiekt ma stać się filią Miejskiego Domu Kultury. Zostanie tam utworzone kino. Będzie również izba pamięci poświęcona braciom Różewiczom oraz żołnierzom KWP. W „Kinemie” będą też funkcjonować organizacje pozarządowe. 

- Ten budynek ma piękną historię. Działało tutaj kino Kinema, a na scenie występowali najbardziej znani artyści w Polsce. Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj będziemy mieli w przyszłości kino z prawdziwego zdarzenia. To pozwoli, by sala widowiskowa w MDK była typowo salą teatralno-kabaretowo-koncertową - podkreśla Krzysztof Zygma, dyrektor MDK w Radomsku.

- Jestem rad nie tylko dlatego, że miasto zamierza zachować ten budynek, ale i odtworzyć dotychczasową funkcję, którą ta nieruchomość pełniła – zaznacza mecenas Rafał Gondzio, likwidator masy upadłościowej.

Teraz Kinemę oraz inne budynki wchodzące w skład nieruchomości czeka inwentaryzacja oraz dokonanie niezbędnych zabezpieczeń przed dalszą degradacją. 

Już w grudniu 2022 r. na mocy darowizny na rzecz Muzeum Regionalnego w Radomsku udało się zabezpieczyć wszelkie elementy cenne historycznie, które się tam znajdowały.

- Są to przede wszystkim archiwalia powojenne, jak fotografie, protokoły. Obiekty te po zaakceptowaniu przez komisję wyceny i zakupu muzealiów będą wpisane do księgi inwentarzowej radomszczańskiego muzeum i sukcesywnie opracowywane – podkreśliła Małgorzata Borek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Radomsku.

Przypomnijmy. W ubiegłym roku władze Radomska poinformowały, że rezygnują z bardzo kosztownego i trudnego w realizacji remontu piwnic Miejskiego Domu Kultury. Pieniądze, które były zarezerwowane na tę inwestycję, przeznaczono na zakup „Kinemy”.

W tym roku zostanie przygotowana dokumentacja techniczna remontu budynku. Miasto będzie się starać o zewnętrzne dofinansowanie inwestycji, której koszt oszacowano na ok. 5-6 mln złotych.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko kinema kino kinema zakup kinemy akt notarialny
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE