„Kinema” i „Jatki” w Radomsku będą zabytkami?

„Kinema” i „Jatki” w Radomsku będą zabytkami? Fot. facebook/Jacek Gębicz

Na wniosek Komisji Rozwoju Miasta i Planowania Przestrzennego Rady Miejskiej w Radomsku, Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków dwóch charakterystycznych obiektów naszego miasta: budynku kina „Kinema” oraz „Jatek”.

- Pozostaje mieć nadzieję, że postępowanie to skończy się pozytywnie i pomoże uchronić te obiekty przed dewastacją, a „Kinemie” przywrócić dawny blask – komentuje radny Jacek Gębicz, przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta i Planowania Przestrzennego Rady Miejskiej w Radomsku.

- „Jatki” to ciekawy architektonicznie charakterystyczny obiekt warty zachowania. „Kinema” to nie tylko architektura ale przede wszystkim bogata historia naszego miasta i jego życia kulturalnego. To obiekt związany z Marszałkiem Piłsudskim, braćmi Różewiczami, żołnierzami Warszyca, sławami kina, teatru oraz muzyki – zauważa Jacek Gębicz.

W Muzeum Regionalnym w Radomsku trwa właśnie wystawa poświęcona „Kinemie”.

Przypomnijmy. W sprawie wpisania Kinemy do rejestru zabytków interweniował również Krzysztof Ciecióra - ówczesny wicewojewoda łódzki, a obecnie Wiseminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W listopadzie otrzymał informację, że zostało w tej sprawie wszczęte postępowanie.

Więcej o:
radomsko jatki radomsko kinema zabytki rejestr zabytków konserwator zabytków
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE