Kiedy wysłać dziecko na pierwszy obóz? Podpowiadamy

Kiedy wysłać dziecko na pierwszy obóz? Podpowiadamy

Dzieci czasami bardzo chcą spędzić część wakacji na obozie lub koloniach, ale rodzice mają wątpliwości. Czy aby na pewno maluch sobie poradzi? Może jest za młody lub zbyt mało samodzielny na taki wyjazd? Dowiedz się, kiedy wysłać dziecko na pierwszy obóz.

Obozy letnie z limitem wieku

Obozy letnie nie są dedykowane dla dzieci w każdym wieku. Najczęściej są podzielone na wyjazdy dla dzieci od 6-7 lat do 12 i dla starszych dzieci. Na dodatek na każdym obozie dzieciaki są podzielone na grupy ze względu na wiek. Funkcjonują i mieszkają z dziećmi w tym samym przedziale wiekowym, co daje im większą pewność siebie i możliwość nawiązania stałych relacji.

Jednak tak naprawdę nie jest powiedziane, że dziecko w wieku 6 czy 7 lat jest już gotowe na samodzielny wyjazd. Tak naprawdę każde dziecko jest inne. Niektórzy pierwszoklasiści będą świetnie się czuć na wakacjach bez rodziców, podczas gdy inny dziesięciolatek będzie tęsknił, smutny i przygnębiony nie będzie w stanie cieszyć się atrakcjami podczas obozu. Wybierając obóz należy zapisać dziecko do grupy odpowiadającej jego wiekowi. Jednakże to nie PESEL jest tutaj decydujący. Warto obserwować malucha i sprawdzić, czy faktycznie może wyjechać samodzielnie.

Czy dziecko jest gotowe na obóz

Jak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dziecko jest gotowe na obóz? Przede wszystkim maluch musi naprawdę chcieć wyjechać. Próby przymuszania przez rodziców czasami kończą się sukcesem, ale zdarza się, że maluch nie jest gotowy na wyjazd i po prostu się zniechęci do takiego rodzaju spędzania wakacji na wiele lat. Dlatego warto porozmawiać z dzieckiem i sprawdzić, czy ono naprawdę chce jechać.

Rodzice którzy martwią się, że ich dziecko nie będzie gotowe na wyjazd, powinni także zastanowić się, w jakim stopniu maluch jest samodzielny. Obozy letnie są pełne atrakcji i zabawy, ale to także obowiązki. Warto odpowiedzieć sobie na pytania, czy dziecko potrafi zrobić po sobie porządek? Czy umie samo umyć sobie włosy, pościelić łóżko i przygotować sobie kanapkę na drogę na wycieczkę? Czy potrafi ubrać się stosownie do pogody i gospodarować pieniędzmi? Jeśli odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi „nie”, to jest czas, by się tego nauczyć i potrenować w domu.

Przygotuj malucha na wyjazd na obóz

Jeśli decyzja już zapadła i maluch szykuje się na wakacyjny wyjazd bez rodziców, warto z nim porozmawiać i przygotować na różne sytuacje. Przede wszystkim trzeba opowiedzieć o tym, jak wygląda taki obóz. Nie warto przesadzać z superlatywami, ale nie można też straszyć. Wystarczy podaż rzetelne informacje – że dziecko będzie w grupie pod opieką wychowawcy, będzie mieszkać w pokoju z kilkoma dzieciakami tej samej płci i w tym samym wieku, że będzie musiało schodzić na czas na posiłki i że panuje cisza nocna.

Na dodatek warto zapewnić malucha, że wychowawca zawsze chętnie mu pomoże. Warto powiedzieć dziecku, żeby zgłaszało wszystkie problemy, ewentualne bóle brzuszka czy potrzebę kupienia czegoś w sklepie. No i oczywiście zapewnić go, że w razie tęsknoty może zawsze zadzwonić do rodziców.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE