Kaucje za plastikowe butelki oraz puszki coraz bliżej

Kaucje za plastikowe butelki oraz puszki coraz bliżej Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Zgodnie z projektem ustawy przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska system kaucyjny obejmie butelki szklane do 1,5 l - jednorazowego oraz wielorazowego użytku, puszki aluminiowe do 1l oraz butelki z tworzywa sztucznego do 3l. System kaucyjny ma być powszechny, obowiązywać w całym kraju i być wygodny dla konsumenta.

Zaproponowane przepisy zobowiązują każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m2 do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji. Mniejsze jednostki handlowe będą mogły odbierać te opakowania i odpady opakowaniowe oraz zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Wszystkie jednostki handlowe będą natomiast zobowiązane do pobierania kaucji.

Projekt ustawy przekazany do konsultacji nie określał wysokości stawki kaucji na opakowania. Natomiast zgodnie z decyzją Kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska projekt w tym zakresie zostanie zmieniony.

- Ustawa określi maksymalną stawkę kaucji, natomiast stawki dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym będą określone w rozporządzeniu – powiedział podczas konferencji dotyczącej tego pomysłu wiceminister Jacek Ozdoba.

System kaucyjny nie zacznie obowiązywać od razu, czyli od momentu wejścia nowych przepisów w życie. Ustawa ma zacząć obowiązywać w 2023 roku i będzie miała długie vacatio legis. Okres przejściowy na stworzenie systemu ma trwać minimum dwa lata.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Więcej o:
kaucja butelki butelki radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE