KAS udaremniła wywóz szczepionek HPV poza granice RP. Czynności wykonywano w Radomsku

KAS udaremniła wywóz szczepionek HPV poza granice RP. Czynności wykonywano w Radomsku Fot. KAS

Łódzka Krajowa Administracja Skarbowa udaremniła wywóz leków zagrożonych brakiem ich dostępności na terenie Polski. Funkcjonariusze wykryli 1076 szczepionek na HPV. Służba Celno-Skarbowa przekazała szczepionki do dyspozycji Generalnej Inspekcji Farmaceutycznej.

Funkcjonariusze łódzkiej KAS podczas kontroli przewozu towarów objętych  monitorowaniem (SENT) zatrzymali auto przystosowane do przewozu produktów farmaceutycznych. Analiza przekazanej przez przewoźnika specyfikacji przewożonych leków wykazała, że w transporcie jadącym do Niemiec, mogą znajdować się produkty lecznicze zagrożone brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wywóz tego typu produktów farmaceutycznych jest uzależniony od zgody Głównego Inspektora Farmaceutycznego i co do zasady niedozwolony. Funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi w trakcie kontroli drogowej nie mogli dokonać rewizji z uwagi na specyficzne wymagania dotyczące przechowywania leków, podjęli decyzję o konwojowaniu oraz kontynuowaniu czynności w wyznaczonej przez GIF hurtowni farmaceutycznej na terenie Radomska.

W trakcie kontroli funkcjonariusze wykryli 1076 opakowań szczepionek na HPV czyli wirusa brodawczaka ludzkiego, wymienionych w obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 maja 2024 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kierowca nie okazał wymaganego w takim przypadku zgłoszenia SENT, za co został ukarany mandatem w wysokości 5 tys. zł.

Dalsze postępowanie prowadzi Łódzki Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi. Ponadto do dyspozycji GIF funkcjonariusze przekazali do wyznaczonej hurtowni farmaceutycznej zakwestionowane leki.

Więcej o:
kas krajowa izba skarbowa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE